יש פסיקה, אין תקצוב

הרפורמים: המדינה מפלה רבנים לא אורתודוקסים בשכרם

התנועה ליהדות מתקדמת מבקשת מבג"ץ להורות למדינה ליישם פסק דין, שקבע כי יש לתקצב רבנים רפורמים וקונסרבטיבים על פי אמות מידה דומות לאלה של הרבנים האורתודוקסים

השר לשירותי דת, יעקב מרגי. 24.10.07. צילום: מיכל פטאל, פלאש 90השר לשירותי דת, יעקב מרגי. הכריז שלא יקיים את פסק הדין. צילום: מיכל פטאל, פלאש 90

בעתירה שהגישה לבג"ץ מבקשת התנועה ליהדות מתקדמת מבית המשפט להורות למדינה ליישם פסק דין שניתן במאי 2012, ולקבוע אמות מידה זהות לתקצוב שכרם של רבנים לא אורתודוקסים ורבנים אורתודוקסים.

פסק הדין הכיר בראשי קהילות רפורמיות וקונסרבטיביות כרבנים והורה למדינה לשלם את שכרם. אבל "הארץ" מציין כי מאז פרסומו עשתה המדינה ככל יכולתה לדחות בקשות לתמיכה שהגישו ראשי הקהילות הלא אורתודוקסיות. בעתירה נכתב כי המדינה נקטה סחבת ביצירת מבחנים לתמיכה ברבנים מהזרמים הלא אורתודוקסיים, "ולבסוף פרסמה מבחנים שיש בהם אפליה בוטה של הרבנים הלא אורתודוקסים".

העותרים טוענים, בין השאר, כי המדינה דרשה שרבנים לא אורתודוקסים יעבדו בקהילה במשרה מלאה. כן נדרשה נוכחות של מספר משתתפים מינימלי בתפילות ובפעילויות של קהילות רפורמיות וקונסרבטיביות. בקהילות אורתודוקסיות לא היתה

בין השאר דרשה המדינה שרבנים לא אורתודוקסים יעבדו בקהילה במשרה מלאה

דרישה דומה.

העתירה, שהוגשה ביום שלישי, מתייחסת לפסק דין שנתן בג"ץ בעתירה קודמת משנת 2005, שבה דרשה התנועה ליהדות מתקדמת מימון שוויוני של שירותי דת לא אורתודוקסיים באמצעות הרשות המוניציפלית.

במאי 2012, לאחר שבע שנות התדיינות, הודיעה המדינה כי היא מוכנה להכיר בראשי קהילות רפורמיות וקונסרבטיביות כרבנים לכל דבר, ולממן את משכורותיהם. הודעתה קיבלה תוקף של פסק דין.

הממסד האורתודוקסי התנגד לפסיקה. הרב הראשי, שלמה עמאר, אמר: "זו מלחמה על הנשמה של עם ישראל" וקרא שלא להעניק תקצוב ממלכתי כלשהו לרבני קהילות רפורמים וקונסרבטיבים. השר לשירותי דת, יעקב מרגי מש"ס, הכריז כי לא ימלא אחר פסק הדין.

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?