בירור יהדות פרטי

עתירה: הרב של ראשון לציון מקשה על רישום נישואים

מכון עתים לבג"ץ: רב העיר ראשון לציון מפנה זוגות שנרשמים לנישואים לגוף פרטי, לצורך בירור יהדות

חרדי בבית המשפט העליון בדיון בנושא ההפרדה העדתית בבית יעקב עמנואל 29.04.10 צילום: אביר סולטאן, פלאש 90חרדי בבית המשפט העליון (צילום אילוסטרציה). צילום: אביר סולטאן, פלאש 90

בעתירה שהגיש לבג"ץ טוען מכון עתים כי הרב הראשי של ראשון לציון, הרב יהודה וולפא, אילץ זוגות שביקשו להירשם לנישואים לפנות לגוף פרטי, שתיפקד כמעין חוקר פרטי מטעמו, לשם בירור יהדותם. העתירה מופנית גם נגד מועצת הרבנות הראשית לישראל ונגד שר המשפטים.

מכון עתים, שבין השאר עוסק בסיוע לאזרחים במגעים עם רשויות הדת, דרש להעמיד לדין משמעתי את רב העיר ולמנוע ממנו ליישם נהלים שאימץ, בעיקר בכל הנוגע לעולים חדשים מברית המועצות לשעבר, שהם כחמישית מתושבי ראשון לציון. יאיר אטינגר כותב ב"הארץ", כי ברבנות הראשית אין כוונה להדיח את וולפא מתפקיד רב העיר.

אדם שיש ספק בנוגע ליהדותו מופנה בבואו להירשם לנישואים להליך של בירור יהדות בבית הדין הרבני. על פי העתירה

הרב וולפא נוהג להפנות בני זוג הפונים אליו לרישום נישואים לעסק בשם "עם לבדד"

שהגיש ד"ר אביעד הכהן בשם מכון עתים, הרב וולפא נוהג להפנות בני זוג הפונים אליו לרישום נישואים לעסק פרטי, בשם "עם לבדד", לצורך חקירת יהדות.

לפי העתירה, "הליך זה כרוך בעלות לא מעטה, של משאבי כסף וזמן" ו"מלווה בפגיעה קשה בכבודו של אדם, בפרטיותו, בצנעת חייו, בזכותו לבוא בברית הנישואים".

משרד הדתות מסר בתגובה: "ככל שהדברים המתוארים נכונים, הרי שמדובר על חריגה מכללי ניהול תקין. הרבנות הראשית, שאמונה על תפקוד רבני הערים וכן על תחום בירור היהדות מול בתי הדין צריכה לתת דעתה על כך".

את תגובתו של הרב וולפא לא ניתן היה להשיג. הרבנות הראשית לא מסרה תגובה.

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?