דיינים נגד חתרנים

מרכז רקמן: ועד הדיינים מחרים ארגוני נשים

דיין ביטל את השתתפותו בכינוס של מרכז רקמן. ראש המרכז: אנחנו נוקטים כלים דמוקרטיים לחלוטין ולא דרך כוחנית של חרמות

הכניסה לבתי הדין הרבניים בירושלים. 05.10.08. צילום יוסי זמיר, פלאש 90הכניסה לבתי הדין הרבניים בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

דיין בית הדין הרבני האזורי בנתניה, הרב יאיר בן מנחם, היה אמור להיות אחד הדוברים בוועידה השנתית של מרכז רקמן לקידום מעמד האישה, אבל ביטל את השתתפותו במפתיע. במרכז רקמן טוענים כי השתתפותו בוטלה בעקבות הוראה מגבוה, מכיוון שוועד הדיינים מחרים את ארגוני הנשים.

בידיעה ב-ynet נכתב כי בכירים במערכת בתי הדין הודו בכך בפני אנשי מרכז רקמן. אנשי המרכז אמרו כי לטענת ועד הדיינים ארגוני הנשים חותרים תחת בתי הדין. לכן אוסר הוועד על חבריו להשתתף באירועים שלהם.

ראש מרכז רקמן, פרופ' רות הלפרין-קדרי, אומרת: "שוב הדיינים הקיצוניים סותמים פיות – אבל הפעם לא את שלנו, הנשים, אלא את של חבריהם שחושבים קצת אחרת מהם, ועמדותיהם לא תואמות את הקו המיינסטרימי הנוקשה והמחמיר של בתי הדין... הרב בן מנחם הוא לא הדיין היחיד שנאלץ

הדיינים הקיצוניים סותמים פיות – אבל לא את שלנו, הנשים, אלא של חבריהם שחושבים קצת אחרת מהם

לדחות את ההזמנה שלנו".

בהתייחס לטענות הדיינים כי ארגוני הנשים פוגעים בבתי הדין אומרת הלפרין-קדרי: "נכון שאנחנו בעד צמצום סמכותם וגם פועלות לשינוי מבפנים – כמו המאבק לשילוב נשים בוועדה למינוי דיינים ולהתמודדות אישה על תפקיד מנכ"ל בתי הדין הרבניים. אבל אנחנו נוקטים כלים דמוקרטיים לחלוטין, במסגרת מה שהמדינה מאפשרת, ולא דרך כוחנית של חרמות".

מהנהלת בתי הדין נמסר בתגובה, כי הרב בן מנחם ביטל את השתתפותו בכינוס מסיבות שאינן קשורות למרכז רקמן או לארגוני הנשים.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?