אפשר להתחתן בלי הרבנות

חוק לשבירת המונופול של הרבנות בתחום הנישואים

חברת הכנסת עליזה לביא הגישה הצעת חוק שלפיה לא יוטלו עונשים על זוגות המתחתנים מחוץ לרבנות

יו''ר הועדה למעמד האישה של הכנסת עליזה לביא מיש עתיד בישיבת הועדה 09.09.2013 צילום: פלאש 90חברת הכנסת עליזה לביא מיש עתיד. צילום: פלאש 90

הצעת חוק להגבלת העונשים המוטלים על יהודים שמתחתנים בנישואים אורתודוקסיים מחוץ לרבנות תוגש לוועדת השרים לחקיקה. לפי החוק הקיים, זוגות הנישאים בנישואים שאינם רשומים ברבנות – וכן הרבנים שעורכים את הטקסים – עלולים להישלח לשנתיים מאסר (עד כה איש לא הורשע בעבירה על חוק זה).

חברת הכנסת עליזה לביא מיש עתיד אמרה ל"הארץ" באנגלית שהחליטה להגיש את הצעת החוק בעקבות נתונים על המספר הגדל של ישראלים המעוניינים להתחתן מחוץ לרבנות. הצעות חוק דומות שהוגשו בעבר נדחו.

לפי סקר שבו הובאו הנתונים שעליהם מתבססת הצעת החוק, ב-2017 נערכו בישראל למעלה מ-2,400 טקסי נישואים מחוץ למסגרת של הרבנות הראשית. זהו גידול של כשמונה אחוזים בהשוואה ל-2016. 150 מטקסי הנישואים שנערכו מחוץ לרבנות היו טקסים אורתודוקסיים. את הטקסים ערכו 14 רבנים אורתודוקסים.

הרב אורי רגב, מנכ"ל חדו"ש, אמר שרוב ברור מקרב הישראלים מתנגדים למונופול של הרבנות. "הסקרים שאנחנו עורכים

הרב אורי רגב, מנכ"ל חדו"ש: הסקרים שאנחנו עורכים מראים שיותר משני שלישים מהישראלים תומכים בחופש הבחירה בנישואים

מראים שיותר משני שלישים מהישראלים תומכים בחופש הבחירה בנישואים", אמר רגב. "בקרב יהודים חילונים, 82% אומרים שאם היתה להם ברירה הם לא היו מתחתנים ברבנות".

הסקר שעליו מתבססת ח"כ לביא נערך על ידי פנים, רשת של עמותות המקדמות יהדות פלורליסטית בישראל. "הרבנות הפנתה את גבה לישראלים רבים שמאסו בממסד הדתי ושמחפשים חלופות" אמרה לביא. "הסקר צריך להיות קריאת השכמה למדינה. אם היא לא תשנה את הגישה הנוקשה שלה, לא נהיה זקוקים לסקר נוסף כדי לדעת שהתמיכה בנישואים מחוץ לרבנות גוברת".

הרב סת פרבר, המייסד והמנהל של עתים, עמותה המסייעת לתושבי ישראל במגעיהם עם הממסד הדתי, אמר שממצאי הסקר מראים ש"היהודים בישראל מתעניינים מאוד ביהדות, בעיקר באירועי חיים משמעותיים, אבל הרבנות אינה מספקת להם את החוויה היהודית שהם מחפשים". לדבריו, לעתים פונים ישראלים רבים שמעוניינים להתחתן בטקס אורתודוקסי, אבל "אינם מוכנים להניח את כף רגלם אפילו ליד הרבנות".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?