חלופת גיוס

חודשה הצטרפות החרדים לשירות האזרחי

לאחר חמישה חודשי הפוגה, 100 צעירים חרדים צורפו למערך השירות האזרחי

מנהל מנהלת השירות האזרחי שר שלום גרבי ומפקד מגב יורם הלוי במפגש עם בחורים חרדים העומדים להתנדב לשירות במג''ב 28/10/2012 .צילום: אורן נחשון פלאש 90.jpgמנהל מינהלת השירות האזרחי, שר-שלום ג'רבי, ומפקד משמר הגבול, יורם הלוי, במפגש עם חרדים העומדים להתנדב למג''ב. צילום: אורן נחשון, פלאש 90

מאה צעירים חרדים הצטרפו אתמול למערך השירות הלאומי-האזרחי. אלה המצטרפים הראשונים לשירות האזרחי לאחר הפוגה של חמישה חודשים. במינהלת השירות מעריכים כי בכל חודש ינואר יצטרפו כ-150 מתנדבים חרדים לשירות הצבאי, כחלופה לשירות צבאי.

מאז אוגוסט, שבו פקע תוקפו של חוק טל, שוחררו כמה מאות מתנדבים מהשירות האזרחי. עד כה התמלאו רק כ-20% מהתקנים שהתפנו. קובי נחשוני כותב ב-ynet, כי לטענת המינהלת מספר האברכים ותלמידי הישיבות המעוניינים להתגייס לשירות האזרחי גבוה בהרבה, אבל במצב שהשתרר לאחר ביטול חוק טל נמנע מרבים מהם להצטרף למערכת.

 קיצוניים חרדים המתנגדים לשירות מפחידים את המתנדבים הפוטנציאליים ומסבירים להם שאם בג"ץ יפסול את ההסדר הנוכחי, יחייבו אותם להתגייס לצבא כי הם כבר עזבו את הישיבות", מסביר מקור במינהלת.

המתגייסים החדשים לשירות אזרחי הם צעירים בני 26 ומעלה ללא ילדים, או בני 22 עם ילדים. הם יכולים לבחור בין שירות של

שר המדע ומנכ"ל מינהלת השירות האזרחי הבטיחו שמעמדם של המתנדבים לא ייפגע, גם אם בג"ץ יפסול את ההסדר

40 שעות שבועיות למשך שנה, ל-20 שעות במשך שנתיים.

שר המדע והטכנולוגיה דניאל הרשקוביץ, הממונה על השירות האזרחי-הלאומי, ומנכ"ל המינהלת המפעילה אותו, שר-שלום ג'רבי, הבטיחו למתגייסים כי מעמדם לא ייפגע, גם אם בג"ץ יפסול את ההסדר. באגף כוח אדם בצה"ל התחייבו כי לא ייאלצו את המתנדבים לשירות האזרחי להתגייס לצבא.

מנכ"ל העמותה המפעילה את השירות האזרחי המשמר בציבור החרדי, יחיאל אמויאל, העריך כי בחודשים הבאים צפוי זינוק במספר המתגייסים. לדבריו, צעירים רבים שמעוניינים להתנדב חוששים בגלל חוסר הוודאות. לאחר שיראו כי גיוס ינואר עבר בשלום, תגבר תחושת הביטחון שלהם ורבים יותר יצטרפו לשירות.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?