קמיעות סלולריים

חדו"ש לרובינשטיין: בדוק אם "אפליקציית מרן" היא עבירה על חוק הבחירות

ש"ס השיקה אפליקציה לטלפונים סלולריים, שבאמצעותה יכולים מצביעים לקבל ברכה מהרב עובדיה יוסף. חדו"ש: זו עבירה על האיסור על שימוש בברכות, בקמיעות ובקללות בבחירות

שר הפנים, אלי ישי, מנשק את ידו של מנהיג ש''ס, הרב עובדיה יוסף  14.12.09. צילום: אביר סולטן, פלאש 90שר הפנים, אלי ישי, מנשק את ידו של מנהיג ש''ס, הרב עובדיה יוסף. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון מבקשת מיו"ר ועדת הבחירות, השופט אליקים רובינשטיין, לבדוק אם אין עבירה על חוק הבחירות לכנסת בהפצת "אפליקציית מרן". לקראת הבחירות השיקה ש"ס אפליקציה לטלפונים סלולריים, שבאמצעותה היא מחלקת ברכות מטעם הרב עובדיה יוסף.

במכתב מבקשת חדו"ש מהשופט רובינשטיין, בהתחשב בניסיון העבר – במערכות בחירות קודמות הפרו מפלגות שונות את הוראות החוק האוסרות על שימוש בברכות, בקמיעות ובקללות – להעמיד את הרשימות המתמודדות על חומרת האיסור. יו"ר ועדת הבחירות נדרש גם לבדוק את האפליקציה ואת האתר הקשור אליה ובמקרה הצורך לאסור על השימוש בו.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, הדגיש שחוק הבחירות קובע עונש מאסר של חמש שנים למי שמשתמש בברכות ובקמיעות לצורכי השפעה על הבוחר. לדברי רגב, "במערכות הבחירות בישראל יש מסורת ארוכה של הפצת קמיעות בהנחה שעד שייאסר השימוש בהם, הסוסים כבר יברחו מהאורווה, לכן חשוב במיוחד שהשופט רובינשטיין יבדוק את הנושא בדחיפות".

רגב ציין שידיעה שפורסמה בסוף השבוע בעיתונות החרדית גילתה שש"ס בונה על כך שהאפליקציה תופץ בעותקים רבים, לפני שוועדת הבחירות תאסור על הפצתה. לדבריו, "לכל המפלגות צריך להיות ברור שאי אפשר לחתור תחת שלטון החוק והדמוקרטיה באמצעות ברכות, קללות וקמיעות שיש בהם השפעה לא ראויה ובלתי חוקית על המצביעים".

לפי ידיעה בעיתונות החרדית, ש"ס בונה על כך שהאפליקציה תופץ בעותקים רבים לפני שוועדת הבחירות תאסור על הפצתה

במכתב לרובינשטיין מציינת חדו"ש, כי אין ספק שש"ס מודעת להוראות חוק הבחירות בנושא זה, אבל "לאור הפרתו של החוק בכל הנוגע לשימושה הבוטה והבלתי חוקי בתחנת הרדיו קול ברמה... אין זה מן הנמנע שאף האיסור על שימוש בברכות לקידום ההצבעה עבור ש"ס אינו נתפס כמחסום משמעותי".

חדו"ש מסתמכת על ניסיון העבר: בארבע מערכות בחירות, שלוש לכנסת ואחת לרשויות המקומיות, היתה השפעה על הצבעת הבוחרים באמצעות שימוש בסוגים של ברכות וקמיעות בניגוד לחוק. בשלוש מארבע מאותן מערכות בחירות הדבר נעשה לאחר שנאסר בחוק. לפחות פעמיים היה אחראי לכך יו"ר ש"ס אז, הרב אריה דרעי, שאחראי היום על מערכת הבחירות של המפלגה.

במכתב מציינת חדו"ש כי לדרעי מיוחסת הכוונה להפיץ גם הפעם את אפליקציית הברכות. בשלוש פעמים בעבר, עד שהסתיים הדיון בוועדת הבחירות הופצו כמויות גדולות של קמיעות למי שיצביע ש"ס או יהדות התורה. "לכן יש חשיבות ודחיפות רבה לכך שלכלל המפלגות יובהר מראש שכל פעילות בעלת גוון של ברכות, קללות, קמיעות או כל היבט מיסטי אחר, חייבת באישור מראש של יו"ר ועדת הבחירות", כותבת עמותת חדו"ש.

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?