תוספת ללא כיסוי

חדו"ש: פרשת בקשי-דורון: עוד הוכחה לצורך בביטול הרבנות הראשית

נגד הרב הראשי לשעבר הוגש כתב אישום בפרשה שבה ניתנו לאנשי כוחות הביטחון תוספות שכר, לאחר שקיבלו תעודות כוזבות של הסמכה לרבנות

הרב אליהו בקשי דורון בביקור בישיבת הכותל. צילום: מיכאלי, ויקיפדיההרב אליהו בקשי דורון בביקור בישיבת הכותל. צילום: מיכאלי, ויקיפדיה

נגד הרב הראשי לשעבר, הרב אליהו בקשי-דורון, הוגש כתב אישום על חלקו בפרשה המכונה "פרשת הרבנים". בקשי-דורון מואשם בקבלת דבר במרמה, ניסיון קבלת דבר במרמה, מתן תעודה כוזבת ומרמה והפרת אמונים.

עמותת חדו"ש מודיעה: "כתב האישום נגד הרב בקשי-דורון הוא עוד הוכחה לכך שמוסד הרבנות הראשית מיותר, מזיק וצריך לעבור מן העולם. לא כבוד מביאה הרבנות הראשית ליהדות, אלא מאבקים, כפייה ועכשיו גם כתב אישום מביך ומעציב. הפתרון אינו בחירת רבנים אחרים, אלא ביטול הרבנות והמונופול שלה על חיי הדת בישראל והוצאת היהדות לחופשי. על ידי כך גם נימנע ממצבים שבהם ראשי הדת היהודית מעורבים בפלילים".

לפני חמש שנים הוגשו עשרה כתבי אישום נגד רבנים ובכירים ברבנות הראשית, שהואשמו בהקמת מערכת מסועפת למתן תעודות הסמכה כוזבות לרבנות לאלפי אנשי כוחות הביטחון. בפרשה הוסמכו כרבנים שוטרים, חיילים ואנשי שב"ס, לאחר תקופת לימודים קצרה. על פי התקנות, הודות לתעודות הכוזבות הם קיבלו תוספות שכר משמעותיות של 2,000 עד 4,000 שקלים בחודש.

הפרשה נחשפה באקראי. "הארץ" מציין כי בשנת 2002 הועמד לדין משמעתי שוטר משמר הגבול שנחשד בעבירות אלימות במשפחה. בכיר במחלקת המשמעת של המטה הארצי, שעבר על תיקו האישי של השוטר, שם לב כי בתלוש המשכורת שלו נרשם

התעודות הכוזבות הקנו לשוטרים ולחיילים תוספות שכר של 2,000 עד 4,000 שקלים בחודש

כי הוא מקבל תוספת גמול בשל "תואר רב". הבכיר לא הבין איך יכול אדם חילוני להיות רב, והעביר מזכר בנושא לראש מחלקת חשיפה במח"ש אז, נצ"מ אבי ורצברגר, שהחל לחקור את הנושא. בבדיקה הסתבר שבמשטרה רשומים 580 אנשים שקיבלו תוספות מפני שקיבלו תואר רב, אבל רובם חילונים.

בקשי-דורון נחקר בזמנו באזהרה על חלקו בפרשה, אבל הוחלט שלא להגיש נגדו כתב אישום. לאחרונה מסר עדות בפרשה בבית המשפט, ובה סיפק גרסה אחרת לזו שנתן בחקירותיו. בעקבות העדות החליטה הפרקליטות להגיש נגדו כתב אישום.

מקורביו של הרב בקשי-דורון סירבו להתייחס להגשת כתב האישום. עורך הדין ד"ר אביעד הכהן, שייצג את הרב עם עורכי הדין יעקב וינרוט וירון קוסטליץ, אמר ל"בחדרי חרדים": "אנו סמוכים ובטוחים שהאמת תצא לאור ויוברר כי כתב האישום מופרך מיסודו ואין לו כל בסיס, לא עובדתי ולא משפטי. יש להצר על כך שבמקום להקדיש את כל משאביה למלחמה בשודדים וברוצחים, בשחיתות שלטונית ובהלבנת הון, מקדישה הפרקליטות משאבים כה רבים לטיפול בעניינו של הראשון לציון, שבתקופת כהונתו הביא לביטול התופעה הפסולה של מתן תארים פיקטיביים, ושגם לטענת הפרקליטות לא קיבל כל טובת הנאה אישית".

לידיעה ב"הארץ"

לידיעה ב"בחדרי חרדים"איך תוכל לפעול?