מגמת החמרה

על נשות הכותל נאסר להכניס סידור וטלית. יותר מעצרים

בתפילה לרגל ראש חודש טבת סירבו חלק מהנשים להסיר את הטלית. ארבע מהן נעצרו

תפילת נשות הכותל בראש חודש חשוון תשע''ג. 17.10.2012. צילום: מיכל פטאלתפילת נשות הכותל בראש חודש חשוון. צילום: מיכל פתאל

חברות ארגון נשות הכותל נעצרו ביום שישי האחרון, כשבאו להתפלל באתר לרגל ראש חודש טבת. המעצר הוא חלק ממגמה של החמרה ביחס לנשות הכותל בחודשים האחרונים. ניר חסון מדווח ב"הארץ", כי מאז אלול נשות הכותל פונו בכוח מהרחבה, נלקחו לחקירה ולעתים אף נעצרו. העילה למעצרים היתה שימוש בטלית, בסידור או בספר תורה, או שירה בקול רם ברחבת הכותל.

בראש חודש טבת נעצרה לראשונה הרבה אליס פרישמן, מנהיגה דתית חשובה בקרב הרפורמים בארצות הברית ועורכת הסידור הרפורמי.

חברות הארגון באות לכותל המערבי זה 24 שנים בכל ראש חודש, כדי להתפלל שחרית, לומר הלל ולקרוא בתורה. בקבוצה חברות נשים רפורמיות, קונסרבטיביות ואורתודוקסיות. יו"ר הארגון, ענת הופמן, מעריכה כי כמחצית מהן אורתודוקסיות. אחרי דיונים שנמשכו שנים הצליחו הנשים לגבש לעצמן סידור המקובל על כל הזרמים.

במשך השנים גם נמצאו הסדרים שמאפשרים לנשים לקיים את הטקסים בכותל. בין השאר הוסכם כי יוכלו להתפלל בטלית

רב הכותל: הן לא באות להתפלל, הן באות להפגין

שאינה נראית כטלית מסורתית – שחורה-לבנה. כך הומצאה הטלית הנשית הצבעונית, שהפכה לסמלן של נשות הכותל. לאחר מכן דרשה המשטרה שהנשים ישתמשו בטלית כצעיף סביב הצוואר ולא יתעטפו בה כמנהג המסורת.

הוראה שהוצאה בשבוע שעבר אוסרת על נשות הכותל להיכנס לאתר כשבחפציהן טלית או סידור. בעיניהן דרישה זאת היתה חציית קו אדום, והיו שסירבו למסור את הטליתות שלהן או להסירן. בעימות עם השוטרים נעצרו ארבע נשים, בהן שתי צעירות בנות 18 והרבה פרישמן.

"הן לא באות להתפלל, הן באות להפגין", אומר רב הכותל, הרב שמואל רבינוביץ. "...הן ניסו להכניס ספרי תורה, הן שרות בכוונה בקול, הכל כדי לעורר רעש ומהומה. מה שהחלטתי זה להרחיק את המאבק הזה מהכותל, כי ישראל נראית גרוע והכותל נראה גרוע. אמרנו להן שהכותל זה לא המקום להביע עמדות פוליטיות".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?