מענק אי-הצבעה

חדו"ש ליועמ"ש: לבדוק חשדות לשוחד בחירות נגד אחד מאדמו"רי סאטמר

הפנייה – בעקבות הפרסום כי אחד מפלגי חסידות סאטמר האנטי-ציונית מבטיח מענק של מאה אלף שקל לישיבות שתלמידיהן לא יצביעו. העונש על העבירה – עד חמש שנות מאסר

הרב זלמן לייב טייטלבוים, האדמו''ר מסאטמר, בניו יורק. צילום: Tali c, wikipediaהרב זלמן לייב טייטלבוים, האדמו''ר מסאטמר, בניו יורק. צילום: Tali c, wikipedia

עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון פנתה ביום חמישי (13.12) ליועץ המשפטי לממשלה, עורך הדין יהודה וינשטיין, וליו"ר ועדת הבחירות המרכזית לכנסת, השופט אליקים רובינשטיין, בדרישה לבחון את חוקיות המענקים שהציע אחד מאדמו"רי סאטמר למוסדות חינוך שונים בארץ, אם תלמידיהם יחרימו את הבחירות.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אומר ש"זכותם של חסידי סטמאר להחרים את הבחירות, אבל אסור להם להציע שוחד לאחרים. יש להבהיר להם שהחוק הישראלי חל גם עליהם".

חסידות סאטמר האנטי-ציונית היא הגורם המרכזי בקרב החרדים המתנגדים להשתתפות בבחירות ולקבלת תקציבים מהמדינה. בימים האחרונים פורסם כי פלג של החסידות מציע לכל ישיבה שתלמידיה לא יצביעו בבחירות מענק של 100,000 שקל.

על פי הפרסום, האדמו"ר של פלג זה, הרב זלמן לייב טייטלבוים, המתגורר בארצות הברית, יחלק את המענקים בעת ביקורו בתקופת הבחירות. טלי פרקש כותבת ב-ynet, כי הרב טייטלבוים ינחת בישראל יומיים לפני הבחירות. דובר החצר, יצחק וייס, סיפר ל-ynet כי האדמו"ר מודע לפניית חדו"ש, אבל בכוונתו להגיע ארצה כמתוכנן. לדבריו, האדמו"ר יבוא לישראל למרות דיווחים

מנכ"ל חדו"ש הרב רגב: "יש להחיל את החוק הישראלי גם על חסידי סאטמר"

שהגיעו לחצרו, שלפיהם מתכננת המשטרה לעצור אותו עם נחיתתו בישראל. וייס הוסיף, כי האדמו"ר "מגיע בליווי של סנאטורים אמריקנים, שימנעו את המהלך".

במכתב ששלח לרובינשטיין ולווינשטיין קובע רגב, כי ההצעה של חסידיות סאטמר מהווה עבירה לכאורה על שני סעיפים מרכזיים לחוק הבחירות לכנסת – סעיף 122 וסעיף 123. על פי סעיפים אלה, חל איסור חמור על מתן שוחד או הצעת שוחד, שעשויים להשפיע על הבוחר להימנע מלהצביע. בנוסף חל איסור על מתן שוחד בעבור השפעה על אחר שלא להשתתף בבחירות.

"תהליך העבירה כבר החל, מעצם העלאת ההצעה והעבירה על סעיפים 122 ו-123 לחוק הבחירות", מסביר רגב. "תקוותנו היא כי הגורמים המכותבים על מכתב יפעלו כדי להבהיר ברבים, כי קבלת הכספים הנ"ל על ידי הישיבות תהווה עבירה על החוק ותגרור עמה ענישה במלוא חומר הדין, אשר תסייע למנוע את השלמת העבירה".

לדיווח ב-ynet

 לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?