שוברות שתיקה

נפגעות המקווה מדברות על החוויות הקשות בטבילה

בכנס בירושלים תיארו נשים את ההתנסויות המפוקפקות שהן עוברות והשמיעו ביקורת – בלי שהדברים יתפרשו כמרידה בממסד הרבני

מקווה טהרה לנשים בירושלים. צילום: zeevveez, flickrמקווה טהרה לנשים בירושלים. צילום: zeevveez, flickr

במקוואות בריכוזים חרדיים מקובלות בדיקות אינטימיות, שהופכות את הטבילה החודשית לחוויה לא פשוטה לנשים רבות, בעיקר דתיות-לאומיות. רבות מהן חשות השפלה כשהבלנית קובעת שהן עברו את הבדיקה בהצלחה. לא מעט נשים דתיות רואות בטבילה עניין הלכתי פרטי, שאינו מעניינה של הבלנית.

"זה מגיע למצבים אבסורדיים, שרגע לפני הטבילה, כשהן עומדות ערומות, אחרי בדיקה די פולשנית, הן עוברות 'חידון': 'מתי היה הפסק הטהרה שלך?' 'עשית את זה?' 'ועשית את זה?'", אומרת ל-ynet מ', אחת מחמש נשים שהחליטו להפסיק את השתיקה בעניין המקווה.

בישראל 2012, ביקור במקווה עלול להפוך בקלות לאירוע של פגיעה והשפלה. רוב הנשים הטובלות מעדיפות לא לדבר על כך, כדי שהביקורת הלגיטימית לא תתפרש כאקט של מרידה בממסד הרבני-הלכתי. שלשום התקיים בירושלים כנס, תחת הכותרת "אדוות", שאפשר לנשים לספר על חוויותיהן במקווה וגם להשמיע ביקורת, מתוך המסגרת ההלכתית.

אחת מחברות הקבוצה היא נחמה שולמן, יועצת הלכה ועורכת האתר "מקווה נט". שולמן מפעילה את מקווה פקיעין בתל אביב,

יותר ויותר נשים בוחרות שלא לפנות לרב בשאלות הלכתיות בעניין המקווה, אלא לדבר עם "יועצות הלכה"

שם היא פוגשת גם נשים חרדיות מבני ברק, שמאסו בחיטוט ובשאלות האינטימיות ובחרו לבוא לטבול באווירה אחרת. חברות הקבוצה טוענות כי נשים רבות מאוד, שטבלו וסבלו, מחפשות אלטרנטיבה.

שולמן מספרת כי יותר ויותר נשים בוחרות שלא לפנות לרב בשאלות הלכתיות בעניין המקווה, אלא לדבר עם "יועצות הלכה" – מוסד חדש יחסית. מדובר בנשים שעברו לימודים הלכתיים מקיפים, שהוסמכו לתת מענה ויעוץ בשאלות הלכתיות.

בלהה קריצר-אריכא, שמגדירה את עצמה "מלוות טבילות רוחניות", חשה שהיא מכפרת על חטאי ממסד המקוואות כשהיא לוקחת נשים לחוויה רוחנית מתקנת במים. "אני טובלת בשוהם, שם הבלניות מכירות אותי, ונותנת לי את המקווה הכי פנוי. אני יושבת דקות ארוכות על הבריכה עם עצמי, חושבת על החודש שעבר עלי, מזמינה אלי את החודש הבא, ורק אז יורדת למים. זה הפך לחוויה כל כך מעצימה, שהיא ממש חלק מההתפתחות שלי בכל חודש. אני עירומה מול האלוהים שלי, מברכת בשם ובמלכות. אין עוד כזה דבר ביהדות".

לכתבה ב-ynetאיך תוכל לפעול?