בעשירון התחתון

מיצ"ב: הישגי התלמידים החרדים, מהנמוכים בישראל

חדו"ש: יש להפסיק לאלתר את המימון לכל מוסד חינוך שמסרב ללמד תוכנית ליבה מלאה ולעמוד בבחינות המיצ"ב במלואן

תלמידי בית ספר חרדי בביתר עילית משחקים על גג המוסד 22.03.10. צילום: נתי שוחט, פלאש 90תלמידי בית ספר חרדי בביתר עילית משחקים על גג המוסד (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

44% מבתי הספר החרדיים שתלמידיהם השתתפו במבחני המיצ"ב נמצאים ברמת ההישגים הנמוכה ביותר בישראל (עשירון ראשון). 14% מבתי הספר החרדיים דורגו בעשירון השני. רק שמונה בתי ספר חרדיים, 5% מכלל בתי הספר החרדיים שנבחנו, דורגו ברמת ההישגים הגבוהה ביותר במדינה.

בעקבות פרסום הנתונים ב-"TheMarker" אמר מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב אורי רגב: "יש להפסיק לאלתר את המימון לכל מוסד חינוך שמסרב ללמד תוכנית ליבה מלאה ולעמוד בבחינות המיצ"ב במלואן. תוצאות מבחני המיצ"ב מלמדות אותנו שהאוכלוסייה הזאת נידונה לעוני ולהישענות על הקופה הציבורית לאורך כל חייה. בכירי הכלכלנים מאוחדים בדעה שהנזק שהמשך החינוך לבורות במגזר החרדי עלול למוטט את כלכלת המדינה. עכשיו מתברר שגם המוסדות החרדיים שמלמדים ליבה עושים זאת ברמה נמוכה במיוחד. יש לקוות שהממשלה ומשרד החינוך יתעוררו לפני שיהיה מאוחר מדי".

ליאור דטל מדגיש ב-"TheMarker" שמבחני המיצ"ב אמורים לחייב את כל בתי הספר בישראל, אבל רק אחוז נמוך מכלל בתי

רק שמונה מבתי הספר החרדיים שנבחנו דורגו ברמת ההישגים הגבוהה ביותר

הספר החרדיים השתתפו בהם. לכן הציונים שפורסמו אינם מייצגים בהכרח את כלל בתי הספר החרדיים. לפי ההערכות, אם המדגם היה מייצג, ייתכן שהישגי התלמידים היו אף נמוכים יותר. משרד החינוך אינו מדווח על הישגי התלמידים החרדים במיצ"ב מאז 2004. הנתונים בידיעה התקבלו בעקבות בדיקה של "TheMarker" ואתר מדלן.

רוב בתי הספר החרדיים שהשתתפו במבחני המיצ"ב שייכים לרשת מעיין החינוך התורני של ש"ס. בש"ס הסבירו כי התוצאות נמוכות מכיוון שלמנהלי בתי הספר לא היתה הזדמנות להכין את התלמידים למבחנים. כמה בתי ספר של מעיין החינוך התורני דורגו מעל העשירון השלישי, אך רק ארבעה דורגו ברמה הגבוהה ביותר במקצועות עברית ואנגלית.

למשרד החינוך אין מידע מלא על רמת הלימודים ברשת החינוך העצמאי, המזוהה עם יהדות התורה. הרשת מתוקצבת בכ-1.3 מיליארד שקל מתקציב המדינה. ככל הנראה, היקף לימודי הליבה בבתי הספר של הרשת חלקי ויהדות התורה מסרבת שתלמידיה ייבחנו במבחני המיצ"ב.

לידיעה ב-"TheMarker"איך תוכל לפעול?