סמכויות במבחן

ארגוני נשים: נאמן נכנע ללחץ של בתי הדין הרבניים

לוועדה הבוחנת את חלוקת הסמכויות בין בתי המשפט לענייני משפחה לבתי הדין הרבניים צורפו חמישה דיינים

שר המשפטים, יעקב נאמן. צילום: Oyoyoy, wikipediaשר המשפטים, יעקב נאמן. צילום: Oyoyoy, wikipedia

ארגוני נשים טוענים כי שר המשפטים, יעקב נאמן, נכנע ללחץ של בתי הדין הרבניים כשהחליט לצרף חמישה דיינים לוועדה הבוחנת את חלוקת הסמכויות בין בתי המשפט לענייני משפחה לבתי הדין הרבניים. לדברי ארגוני הנשים, צירוף הדיינים לוועדה מפר את האיזון בהרכבה.

שר המשפטים, יעקב נאמן, הורה לוועדה להגיש את המלצותיה בתוך חצי שנה, אבל בדיווח ברשת ב' מצוין כי הוועדה גיבשה המלצות ביניים כבר לפני כשנה. לפי המלצות הביניים, יש לצמצם את הסמכויות של בתי הדין הרבניים. הדיינים יורשו לטפל רק בגירושים עצמם, ולא במשמורת על הילדים ובחלוקת הרכוש.

עם פרסום המלצות הביניים הזהיר הרב הראשי הספרדי ונשיא בית הדין הרבני הגדול, שלמה עמאר, כי מימושן יפגע בבתי הדין הרבניים.

הקמת הוועדה עוררה ביקורת קשה מצד בתי הדין הרבניים והמפלגות החרדיות. יו"ר ועדת הכספים בכנסת, ח"כ משה גפני

גפני: הפירוש היחיד הוא עקירת כל סמכויות בתי הדין הרבניים והעברתן לבתי המשפט

מיהדות התורה, אמר כי צעד זה הוא בגדר "ריקון כל סמכויות בתי הדין מתוכנן. ברור שהפירוש היחיד כאן הוא עקירת כל סמכויות בתי הדין הרבניים והעברתן לבתי המשפט. זוהי חוצפה שלא תיאמן". ב"כיכר השבת" נכתב אז, כי הסיעות החרדיות והדתיות בכנסת נפגשו עם הרב עמאר, שדיבר בחריפות רבה נגד הקמת הוועדה.

עמותת הטוענים הרבניים בישראל, מצדה, שלחה מכתב חריף בסוגיה לשר המשפטים, תחת הכותרת "הוועדה לבחינת מרוץ הסמכויות – העדר איזון בהרכבה והעדר אובייקטיביות בעבודתה ובהמלצותיה".

הטוענים הרבניים והסיעות החרדיות מתחו ביקורת בעיקר על מינויו של הדיין הרב שלמה דיכובסקי ליו"ר הוועדה ועל חברותן בה של פרופ' רות הלפרין-קדרי, ראש מכון רקמן לקידום מעמד האישה, ועורכת הדין בת שבע שרמן-שני, מנהלת "יד לאישה", ארגון סיוע למסורבות גט. הם קראו לפרק את הוועדה.

לידיעה ברשת ב'

 לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?