אישה שנייה ברשות

מסורב הגט הוותיק בארץ קיבל היתר מאה רבנים והתחתן

אשתו לשעבר מסרבת לתת לו גט זה 16 שנים. בשבוע שעבר מימש הבעל היתר מיוחד שקיבל לפני כמה שנים והתחתן עם בת זוגו הנוכחית

הרב הראשי הספרדי ונשיא בית הדין הרבני הגדול לערעורים שלמה עמאר. 03.03.2011. צילום'' מרים אלסטר, פלאש 90.נשיא בית הדין הרבני הגדול לערעורים, שלמה עמאר. נמנע מיצירת תקדים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

א', תושב מרכז הארץ, התחתן לפני 25 שנה והביא לעולם ילד עם אשתו. אחרי תשע שנות נישואים פתח תיק גירושים. בית הדין הרבני האזורי קבע כי העילה לגירושים מוצדקת וכי על האישה לקבל את הגט. אבל מאז חלפו 16 שנים והגבר עדיין לא קיבל את הגט. לאחרונה החליט א' לממש היתר מיוחד שניתן לו ולשאת את בת זוגו הנוכחית כאישה שנייה. החתונה היתה בשבוע שעבר.

מסורב הגט הוותיק בישראל מקווה שבית הדין הרבני יפעיל עוד סנקציה אחת על פרודתו כדי שתסכים לגירושים: מאסר. הדיונים בגירושיו מאשתו נמשכים זה 16 שנים, הן בבתי דין רבניים והן בבתי משפט.

קובי נחשוני כותב ב-ynet כי על הפרודה הוטלו כמעט כל הסנקציות האפשריות בגלל סירוב להתגרש: איסור על חידוש רישיון נהיגה, איסור על פתיחת חשבון בנק, איסור יציאה מהארץ, איסור לעבוד במקומות עבודה ועוד. למרות כל העונשים, היא נותרה בסירובה.

לפני שבע שנים, לאחר שראו כי מדובר במקרה קשה במיוחד, העניקו הדיינים לא' אישור הלכתי להינשא לידועה בציבור שלו, גם בלי לגרש את אשתו הרשומה. "חרם דרבנו גרשום" מלפני כאלף שנה אוסר על אדם לשאת כמה נשים. אבל גבר יכול לשאת

על הפרודה הוטלו כמעט כל הסנקציות האפשריות בגלל סירוב להתגרש, כמו איסור על חידוש רישיון נהיגה ואיסור על פתיחת חשבון בנק, אך היא נותרה בסירובה

אישה נוספת באמצעות "היתר מאה רבנים", בעיקר אם אשתו אינה יכולה או אינה רוצה לקבל ממנו גט.

עד לאחרונה לא מימש א' את ההיתר, למרות הקשיים שרישומה כאשתו במשרד הפנים מערימים עליו. הוא אינו יכול לקחת משכנתה בלי אישורה ונדרש לשלם את חובותיה לרשויות ולגופים שונים, ואילו היא רשומה בין המוטבים העתידים לרשת את נכסיו, קצבאות שארים על שמו וכדומה.

בית הדין הרבני כבר גזר על האישה עונש מאסר לפני שנתיים, אבל היא לא נכלאה עד היום. כדי לכלוא אישה סרבנית דרוש אישור של נשיא בית הדין הגדול, הרב הראשי שלמה עמאר. הרב עמאר החליט להחזיר את הסוגיה לאולם הדיונים, כדי לא ליצור תקדים. בת זוגו לשעבר של א' ישבה בכלא שבועיים לפני כארבעה חודשים, משום שהתעלמה מצו הבאה שהוציא לה בית הדין ולא התייצבה לדיון.

האישה הסרבנית אמרה ל-ynet כי הרב עמאר הורה לבית הדין לדון שוב בבקשת הבעל להטיל עליה עונש מאסר. לטענתה, הדבר מוכיח כי התעקשותו שהיא תקבל את הגט לאחר שכבר הותר לו להינשא, מיותרת.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?