חדו"ש בפנייה ליועמ"ש ולמשטרה:

לפתוח בחקירה נגד רבנים ממודיעין עילית בחשד שאיימו על מתלוננים על גזענות בסמינרים

הרב ישראל זיכרמן, רבה של שכונת אחוזת ברכפלד במודיעין עילית, פרסם הודעה שבה איים על מי שיתלונן למשרד החינוך בשל אפליה עדתית. שני רבנים בכירים הצטרפו לאיומיו

חרדי בשכונת גבעת ספר במודיעין עילית 09.03. צילום: אביר סולטן, פלאש 90חרדי במודיעין עילית (צילום אילוסטרציה). צילום: אביר סולטן, פלאש 90

עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון הגישה ביום ראשון תלונה ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לשר לשירותי דת, יעקב מרגי, ולראש אגף החקירות במשטרה, ניצב יואב סגלוביץ', נגד הרב של שכונת אחוזת ברכפלד במודיעין עילית ישראל ש' זיכרמן ושני רבנים נוספים מהעיר, בחשד לשורה של עבירות פלילות ומשמעתיות. הרבנים פרסמו איום בנידוי ובפגיעה בהורים שיעזו לפנות למוסדות המדינה בתלונות על אפליה בקבלת בנות לסמינרים החרדיים בעיר.

לקראת סוף השבוע שעבר פרסם זיכרמן מכתב שבו הוא נוקט לשון מאיימת כלפי הורים אשר יעזו להתלונן למשרד החינוך על אפליה בקבלה לסמינרים החרדיים. המכתב פורסם בעקבות התגברות התלונות מסוג זה. במקום להילחם באפליה, זיכרמן בחר להילחם במופלים. אל מכתבו של זיכרמן הצטרפו שני רבנים בכירים נוספים: הרב שלמה זלמן אולמן, אב בית דין במודיעין עילית, והרב יעקב יוסף ברזל, ראש ישיבה.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, החתום על התלונה, טוען: "התנהגותם של זיכרמן ועמיתיו חמורה במיוחד, בשל העובדה שהאיומים מתבססים על עמדה החותרת תחת מוסדות המדינה". לדבריו, "הדבר נובע מתפיסת עולם שאינה מכירה בבתי המשפט האזרחיים ובתקפות עקרונות הדמוקרטיה, השוויון ושלטון החוק, מבזה אותם ואינה מהססת לעשות שימוש בכוח המשרה הציבורית כדי לאיים על הציבור".

רגב מציין כי המכתב משובץ באזכורים שונים מן ההלכה, שאמורים לזרוע בקרב הציבור החרדי פחד מפנייה לרשויות החוק:

מנכ"ל חדו"ש הרב רגב: "מדובר לכאורה בחשדות לעבירות של איומים, שיבוש מהלכי משפט, הדחה בחקירה והטרדת עד. זיכרמן ועמיתיו חותרים תחת שלטון החוק"

"חומר האיסור לפנות לרשויות בתלונות...", "אסור לדון בפני ערכאות וכל הפונה ודן בפניהם הרי הוא רשע...", "פנייה למפקחים וממונים ברשויות בעניינים הקשורים למוסדות חינוך... דינה כפנייה לערכאות...", "הם רשעים ויש להרחיקם שלא ילמדו אחרים מהם...".

לדברי רגב, הדברים שפורסמו נועדו למנוע מאנשים להתלונן על אפליה בלתי חוקית של בנותיהם והם מעלים לכאורה חשדות לעבירות של איומים, שיבוש מהלכי משפט, הדחה בחקירה, הטרדת עד, שימוש לרעה בכוח המשרה והפרת אמונים. הוא מציין כי פגיעתה הקשה של האפליה העדתית בסמינרים "חורטת צלקת כואבת בנפשן הצעירה של הבנות המודרות מלימוד בסמינרים אלה בשל זהותן העדתית, ומאמללת את משפחותיהן עתה ולעתיד". לכן מכתב האיום "אינו יכול לעבור בלא תגובה הולמת של הרשויות, כל אחת בתחומה".

היבט נוסף שרגב מעלה: "ככל שרבני השכונות כפופים לכללי האתיקה של עובדי המדינה ו/או הרשויות המקומיות, הרי התנהגותו של הרב זיכרמן מהווה אף עבירה משמעתית חמורה, בהיותה התנהגות שאינה הולמת עובד ציבור... ברור בעליל שמי שסבור שהפונה לבתי המשפט של המדינה ולרשויותיה למימוש זכויותיו הוא רשע שיש לנדותו, להחרימו ולפגוע בו – אינו ראוי לכהן במשרה ציבורית מטעם המדינה ובמימונה".

לידיעה באתר סיפתחאיך תוכל לפעול?