הכיוון – מערב

עטרה ליושנה? בכירי ש"ס מעדיפים מוסדות אשכנזיים

"כיכר השבת": ראשי המפלגה החרדית המזרחית שולחים את ילדיהם למוסדות אשכנזיים ומחתנים אותם עם מזרחים שלמדו במוסדות אשכנזיים

ישיבת חברון בירושלים. צילום: פלאש 90 (רוחב)ישיבת חברון בירושלים (צילום אילוסטרציה). אהובה על ראשי ש"ס. צילום: פלאש 90

הרב עובדיה יוסף הקים את תנועת ש"ס כדי לזקוף את קומתם של בני יהדות המזרח, שסבלו מקיפוח ומאפליה שנים רבות. לצדה ייסד רשת חינוך ומסועפת. רשת החינוך של ש"ס כוללת היום עשרות ישיבות, סמינרים, אולפנות, תלמודי תורה ובתי ספר לבנות, שכולם מבוססים על המסורת והתרבות של בני עדות המזרח.

אבל מבדיקה שערך האתר החרדי "כיכר השבת" מסתבר, באופן שמציג באור אירוני את הסיסמה "להחזיר עטרה ליושנה", כי דווקא בכירי התנועה מעדיפים שלא להצטרף לעולם הישיבות הספרדי. רבים מהם שולחים את ילדיהם למוסדות לימוד אשכנזיים.

יו"ר ש"ס, שר הפנים אלי ישי, אמנם שלח את בנו לתלמוד תורה ספרדי, אבל את חתניו הוא בוחר מהישיבות האשכנזיות המובילות, בהן אור ישראל. בנותיו של יו"ר ש"ס לשעבר, אריה דרעי, לומדות בסמינר מרגלית המנוהל על ידי רעייתו יפה, אבל כל חתניו הם בוגרי ישיבות אשכנזיות מובילות, כמו ישיבת פוניבז' וישיבת חברון.

בנו של שר השיכון, אריאל אטיאס, לומד בישיבה האשכנזית פחד יצחק. ילדיו של השר משולם נהרי לומדים בישיבת חברון

בנו של שר השיכון, אריאל אטיאס, לומד בישיבה האשכנזית פחד יצחק בשכונת הר נוף בירושלים ובנותיו לומדות בסמינר החדש, שגם הוא אשכנזי. ילדיו של השר משולם נהרי לומדים בישיבת חברון. סגן שר האוצר, יצחק כהן, שלח את בניו לישיבות האשכנזיות בית מתתיהו וחברון.

ילדיו של בנו של עובדיה יוסף, הרב דוד יוסף, רבה של שכונת הר נוף בירושלים, לומדים בישיבות האשכנזיות עטרת ישראל וחברון. בן אחר של הרב יוסף, הרב אברהם יוסף, רב העיר חולון, שלח את בניו לישיבת אור ישראל ולישיבת מיר ברכפלד. ילדיו של רב העיר באר שבע, הרב יהודה דרעי, לומדים בישיבת בית מתתיהו ובישיבת תושיה.

גם הרב הראשי הספרדי, הרב שלמה משה עמאר, שולח את בניו לישיבה אשכנזית – ישיבת חברון. חתניו באו מישיבת חברון ומישיבת אור ישראל.

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?