חדו"ש על השר לשיכון חרדי:

אטיאס מצא דרך נוספת לממן דירות לאברכים: הצפת השוק

משרד השיכון הכריז על תחילת שיווק הקרקעות בחריש, המיועדות לבניית 5,000 יחידות דיור

שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, מש''ס באתר בניה בירושלים 22.07.10 .צילום: יוסי זמיר, פלאש 90שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס מש''ס, באתר בנייה בירושלים. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

"השר לשיכון חרדי, אריאל אטיאס, מצא דרך נוספת לממן דירות לאברכים: הצפת השוק בדירות". כך מאשים מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב, בעקבות הודעת משרד השיכון כי יפרסם מכרזים ל-5,000 דירות בעיר החרדית חריש. לדברי רגב, "המשמעות של הוצאת 5,000 דירות למכרזים בבת אחת היא החלטה של המדינה לוותר על סכומי עתק לטובת משפחות האברכים. שוב מתברר שמשרד הבינוי והשיכון פועל נמרצות לטובת דיור בר השגה, אבל בעיקר לחרדים. שוב מתברר שאטיאס הופך את המשרד לסניף של מחלקת הישיבות ומשתמש בו כדי להגדיל את התמיכות לאברכים ולחבל במאמץ הלאומי להוציא אותם לעבודה. ספק אם יש החלטה שגרמה נזק לכלכלת ישראל בשנים האחרונות כמו ההחלטה למסור את משרד הבינוי והשיכון לידי אטיאס".

שחר אילן, סמנכ"ל חדו"ש, הוסיף: "אטיאס ביזה את עצמו כשאמר שהשיווק הוא לא רק לחרדים". לדבריו, בפועל, שיווק הקרקעות ל-5,000 יחידות דיור הוא חלוקת מתנות לאברכים. אילן אומר ל-ynet, שאת הקרקעות בחריש היה צריך לשווק בשלבים. בשיטה שמציע אילן, רק בשלב הראשון היתה הקרקע נמכרת במחיר אפס ובשלבים הבאים הרוכשים היו משלמים למדינה מחיר הוגן וראוי עליה. "אני מחזיק בידי עיתון 'יתד נאמן', שאומר כי לפי התוכנית מדובר ב-5,000 דירות שייצאו בבת אחת למכרזים. צפוי שהצעד יוזיל את מחירי הדיור בחריש ויגרום לתחרות הוגנת בין היזמים. כלומר, לתת מחיר מצחיק לחרדים".

"באתר האינטרנט שלו, משרד השיכון מצהיר כי אין הוא מתעסק בשירותי דת", מוסיף אילן. "בפועל, תקציב המשרד לבניית מקוואות בין 2010 ל-2011 עלה פי עשרה. מדובר על אמצעי להחזרה בתשובה של ההמון. אחד הדברים הראשונים שחוזר בתשובה מתחיל לקיים הוא טהרת המשפחה. האישה צריכה ללכת למקווה שבוע לאחר תום המחזור. אם לא יהיה נוח, האישה לא תלך. מה שאומר שהמדינה מממנת החזרה המונית בתשובה".

באתר האינטרנט, משרד השיכון מצהיר כי אין הוא מתעסק בשירותי דת. בפועל, תקציב המשרד לבניית מקוואות עלה פי עשרה

שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס מש"ס, הודיע אתמול על תחילת שיווק קרקעות בעיר החרדית חריש, שממערב לוואדי ערה. אטיאס הכריז כי קרקעות לבנייה בחריש ישווקו לכלל הציבור, ולא רק לאוכלוסייה החרדית. הדירות בחריש יימכרו, על פי ההערכות, בחצי מיליון שקל. הקרקע תשווק בחינם ולכן המרכיב העיקרי במחיר הדירה יהיה עלות הבנייה, שתהיה בסטנדרט נמוך. התשלום על פיתוח התשתיות יהיה מסובסד וזכאי משרד השיכון שיקנו דירות בחריש יקבלו מענק של 60 אלף שקל.

במשרד השיכון טוענים כי תוכניות הבנייה בחריש אמנם מותאמות לציבור החרדי, אבל אין מניעה שקבלנים שיזכו במכרזים ביישוב ימכרו דירות לחילונים.ב"TheMarker" מציינים כי בהכרזה על שיווק הקרקעות בחריש אמר מנכ"ל מינהל מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן: "המכרזים האלה הם לכלל עם ישראל. כל הרוצה יבוא וייטול... אנחנו אחראים להוביל לכך שבכל רחבי המדינה כל גוני הקשת של החברה יוכלו ליהנות מהמכרזים של מינהל מקרקעי ישראל".

ב"כלכליסט" נכתב כי המגרשים המוצאים למכרז עתה הן חלק מתוכנית מתאר ל-10,300 יחידות דיור חדשות בחריש. לפי התכנון, הדירות הראשונות בעיר יאוכלסו בתוך פחות משנתיים וחצי. מחוץ למבנה משרד השיכון מחו בזמן הישיבה מספר פעילים מחריש, יישוב המונה כיום כ-300 משקי בית לא חרדיים. המפגינים טענו כי מדובר במחטף של משרד השיכון, אשר צפוי לדחוק את רגלי האוכלוסייה הלא חרדית מהישוב, וביצירת דיור בר השגה לציבור החרדי בלבד.

לידיעה ב-ynet

 לידיעה ב"כלכליסט"

 לידיעה ב-"TheMarker"איך תוכל לפעול?