כרזות ללא אנשים

אגד החליטה: המודעות בירושלים בלי נשים ובלי גברים

בהסכם בין חברת התחבורה לחברת כנען, הוחלט כי דמויות אנושיות כלל לא יופיעו במודעות המתפרסמות על אוטובוסים בבירה

מודעה לכרטיס אדי על אוטובוס בירושלים. צילום: ג'סיקה פיין, חדו''שמודעה לכרטיס אדי על אוטובוס בירושלים. מעכשיו, ללא דמויות אנושיות. צילום: ג'סיקה פיין, חדו''ש

מתחילת אוגוסט, אגד אינה מאפשרת פרסום כרזות שבהן נראים גברים וילדים על אוטובוסים בירושלים. מירב קריסטל כותבת ב-ynet, כי צעד זה ננקט בעקבות האיסור על אפליית נשים בכרזות על אוטובוסים. אגד חתמה על הסכם עם החברה המפרסמת מודעות על אוטובוסים בירושלים – כנען פרסום בתנועה – שלפי לא יופיעו כלל דמויות אנושיות במודעות המתפרסמות על אוטובוסים שלה.

משרד התחבורה הודיע לבג"ץ ביולי, כי לא יעניק רישיונות לחברות תחבורה שיפלו נשים בפרסומות על אוטובוסים. ההודעה נמסרה בתשובה שהגישה המדינה לעתירה של תנועת "ירושלמים", שביקשה לצאת בקמפיין שבו יתפרסמו תמונות של נשים על אוטובוסים של אגד.

למרות תשובת המדינה לבג"ץ, בכנען ביקשו מהתנועה להימנע מהצגת נשים חשופות זרועות. ב"ירושלמים" החליטו, לאחר התלבטות, שלא להיעתר לבקשה זאת. הכרזות לא פורסמו לבסוף, ובינתיים חתמו אגד וכנען על ההסכם שבו נקבע כי בכרזות על אוטובוסים לא יוצגו בני אנוש.

בעקבות תשובת המדינה לבג"ץ ביקשה חברת כנען מ"ירושלמים" למחוק את העתירה, אבל לאחר שנודע כי אגד וכנען הסכימו שלא לפרסם כלל דמויות של נשים או גברים על אוטובוסים בירושלים, התנועה פנתה לבג"ץ וביקשה שלא למחוק את העתירה ולהמשיך בהליך המשפטי נגד משרד התחבורה, אגד וכנען. את הבקשה לאי מחיקת העתירה הגישו דיקאן מכללת שערי משפט,

אגד וכנען מתמודדות אתנו היא בשיטה הידועה: אם אתה לא יכול להוריד רק נשים מהמודעות – תוריד את כולם

ד"ר אביעד הכהן, וד"ר מיכל טמיר, מרצה למשפט ציבורי במכללה.

"אגד וכנען החליטו שהדרך שלהם להתמודד אתנו היא בשיטה הידועה: אם אתה לא יכול להוריד רק נשים מהמודעות – תוריד את כולם", אמר הרב אורי איילון מתנועת "ירושלמים". "אנחנו מכירים את השיטה מגופים אחרים. מעתה לא יהיו דמויות של נשים, גברים וילדים על אוטובוסים בירושלים, בשונה משאר הארץ. האפליה פה זועקת. לכן אנחנו מבקשים לחדש את העתירה".

"ככל חברת מדיה, מה שמנחה אותנו אלה שיקולים עסקיים", אמר ל-ynet מנכ"ל כנען, אוהד גיבלי. "עשינו זאת כדי למנוע אפליה מגדרית. לפי ההסכם שנחתם עם אגד ב-1 באוגוסט לא יהיו דמויות על גבי פרסום בירושלים ושטחי הפרסום מצטמצמים בצורה משמעותית".

רון רטנר, דובר אגד, מסר בתגובה: "מדובר בפשרה שהושגה בין היועצים המשפטיים של אגד וחברת כנען, לנוכח החלטת בג"ץ שאין להפלות בין נשים לגברים ומנגד ההתנהגות הבריונית של קומץ קיצוניים. מדובר בגורמים קיצוניים שעשו שפטים באוטובוסים של אגד וגרמו לסיכון של נוסעים ונהגים ולנזקים באוטובוסים של אגד. באגד בוחרים להתרכז בהסעת נוסעים ובביטחונם ולא בפרסום מודעות. האוטובוס זו לא פלטפורמה פרסומית".

 לכתבה ב-ynetאיך תוכל לפעול?