כרמיאל חופשית?

חילונים בכרמיאל מתארגנים למאבק בהתחרדות העיר

ועדי פעולה חילוניים טוענים כי לחרדים יש תוכנית ארוכת טווח לכבוש את כרמיאל

כרמיאל. צילום: Aklyuch, wikipediaכרמיאל. צילום: Aklyuch, wikipedia

בית ספר לחינוך מיוחד, שמיועד לציבור החרדי, מוקם בשכונת גבעת רם בכרמיאל ומעורר מתח בין חרדים לחילונים בעיר. סגנית ראש העירייה, רינה גרינברג מישראל ביתנו, מאיימת שביום שבית הספר יוקם היא וחבריה לסיעה יתפטרו.

בכנס שערכו לאחרונה ועדי פעולה חילוניים בכרמיאל הוחלט להתארגן כדי "לבלום את תופעת ההתחרדות המתפשטת", כפי שאמרה גרינברג. ועדי הפעולה החילוניים טוענים כי לחרדים יש תוכנית ארוכת טווח לכבוש את כרמיאל.

ישי פרידמן כותב ב-News1 כי התהליך התחיל לפני עשר שנים, אז הפך בית הספר החילוני פלמ"ח לבית מדרש נמשך בהבאת אברכים מחוץ לעיר ללמוד בכרמיאל. בשנים האחרונות עוברים עוד ועוד מבני ציבור ודירות לידיים חרדיות.

ירון ידען, פעיל אנטי-חרדי שהקים קבוצה שפועלת להגן על הציבור החילוני מפני החרדים, אמר בכנס כי לחילונים יש סיבות לדאגה. "כרמיאל מתחילה להיות קרקע פורייה לאותו ציבור שאין לו סבלנות לכל רעיון וערך אחר", אמר ידען.

ירון ידען: כרמיאל מתחילה להיות קרקע פורייה לאותו ציבור שאין לו סבלנות לכל רעיון וערך אחר

חרדים בכרמיאל טוענים שאין להם תוכנית לכבוש את כרמיאל. לדבריהם, הציבור החרדי סובל ממצוקת דיור, ופתרונות דיור פריפריאליים כמו כרמיאל מתאימים למשפחות החרדיות מרובות הילדים. נציגי החרדים בכרמיאל, הרב צבי מרגלית והרב פנחס סרוקה, תהו אם התושבים החילונים היו מקיימים כנס דומה כדי למחות על כניסת ערבים או מסתננים לעיר.

בתגובה אמר דורון טל טירקל, ממייסדי הפורום החילוני, כי "'כרמיאל חופשית' לא נועדה להיאבק בחרדים", אלא בראש העיר. "אנחנו נלחמים בשיטה המאפשרת השתלטות של חרדים מסוימים, לא כולם, על המרחב הציבורי. מי שאִפשר עד כה את השיטה הזאת הוא ראש העיר שלנו, עדי אלדר. לכן אנחנו רואים אותו כאחראי למצב העגום".

לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?