מרכול בשבת – מטרד?

פסק דין: סניפי AM:PM ברמת גן ייפתחו בשבת

עיריית רמת גן התנתה מתן רישיון עסק לרשת בסגירת סניפיה בשבת. בית המשפט המחוזי קבע כי שיקולי העירייה היו פסולים

סניף AM:PM ביפו. צילום: Urban_Hipster, flickrסניף AM:PM ביפו (צילום אילוסטרציה). צילום: Urban_Hipster, flickr

שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, אסתר קובו, קבעה כי סניפי רשת המרכולים AM:PM ברמת גן יהיה פתוחים בשבת. בהחלטתה מתחה השופטת ביקורת חריפה על עיריית רמת גן ועל ראש העירייה, צבי בר, על שהתנו מתן רישיון עסק לרשת בכך שסניפיה לא יפעלו בשבת. השופטת פסקה כי שיקולי העירייה היו פסולים והטילה עליה עונש כספי כבד.

עיריית רמת גן טענה כי החליטה לאסור על פתיחת המרכולים בשבת לא רק בשל רצונה לשמור על השבת, אלא גם בגלל הצורך לקדם את איכות הסביבה ואת בריאות הציבור ולמנוע מפגעים ומטרדים.

"סירובה של עיריית רמת גן להוציא רישיון עסק לרשת פסול", מצוטטת השופטת קובו ב-nrg. "הן מן הטעם שהוא מבוסס על שיקולי דת, הזרים למטרות הרישוי, והן מן הטעם כי לעירייה אין שום ראיה המלמדת שפעילותו מהווה מטרד... המסקנה היא

כוונתה של עיריית רמת גן לקדם שמירה על ה'סטטוס-קוו' באמצעות שימוש בסמכות הנתונה לה כרשות רישוי, פסולה מיסודה

כי כוונתה של עיריית רמת גן לקדם שמירה על ה'סטטוס-קוו' באמצעות שימוש בסמכות הנתונה לה כרשות רישוי, פסולה מיסודה".

העירייה טענה כי פתיחת סניפי AM:PM בשבתות מהווה מטרד. השופטת העירה, "האם שישה ימים בשבוע אין כל מטרד ודווקא בשבת יש מטרדים?"

רשת AM:PM הגישה עתירה מינהלית נגד עיריית רמת גן והעומד בראשה, צבי בר, שבה ביקשה מבית המשפט להורות לעיריית רמת גן לתת לה רישיונות עסק קבועים ולא להתנות אותם בסגירת הסניפים בשבת. לרשת AM:PM סניפים רבים בגוש דן ומחוצה לו. חלק מסניפיה פתוחים בכל ימות השבוע, 24 שעות ביממה.

השופטת קובו חייבה את העירייה בהוצאות רישיון עסק למרכולים והטילה עליה תשלום הוצאות בסך 50 אלף שקל, בגין התנהגות מפלה ובלתי מידתית כלפי רשת AM:PM.

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?