נשארו בתחנה

חיילים חרדים הודרו בקווי הפרדה

מנכ"ל חדו"ש: הדרת חיילים היא מעשה תועבה

חיילי גדוד נצח יהודה החרדי במטווח. 24.02.2012. צילום: יעקב נחומי, פלאש 90.חיילי גדוד נצח יהודה החרדי במטווח. צילום: יעקב נחומי, פלאש 90

שני חיילים חרדים טוענים כי נהגי אגד מנעו מהם לנסוע בקווי הפרדה – קווי אוטובוס שבהם יש הפרדה בין גברים לנשים, המיועדים בעיקר לחרדים.

אחד החיילים עלה בשבוע שעבר לאוטובוס בקו 550, ליד קיבוץ חפץ חיים. לאוטובוס עלו שלושה חרדים, אבל כשהחייל ביקש גם הוא לעלות, הנהג מנע ממנו לנסוע וטען כי לקו זה אין תחנה במקום. "ניסיתי להתווכח איתו ולהוכיח לו שהוא טועה, מה גם שהוא אסף נוסעים אחרים, אבל הוא היה עקשן כל-כך שוויתרתי", אמר החייל לקובי נחשוני מ-ynet. החייל פנה לשירות הלקוחות של אגד והגיש תלונה.

ביום שני השבוע קרה מקרה דומה באותה תחנה. לפי פרסום באתר chabad.info, חייל חרדי שעמד בתחנה ביקש לנסוע באוטובוס בקו 451. הנהג אמר כי אינו יכול לקחת את החייל, מפני שבאוטובוס יש תקלה. אבל מיד לאחר שהחייל החרדי חזר לתחנה, האוטובוס – שהיה עמוס נוסעים – והמשיך בדרכו.

"כשלמדתי בישיבה נסעתי בקו הזה באופן קבוע שלוש שנים", אמר החייל ל-ynet. "אז מה, חרדים 'רגילים' יכולים לעלות לאוטובוס, אבל חייל חרדי – עם כיפה גדולה, זקן וציציות – לא? אני לא מבין מה קורה פה". גם חייל זה התלונן בשירות הלקוחות של אגד.

החייל הוסיף כי לפני שהתגייס לצה"ל הרבה לנסוע בקווים המיועדים לחרדים. לדבריו, הוא יודע כי עסקנים חרדים מנסים לשלוט באותם קווים ולקבוע היכן יעצרו האוטובוסים והיכן לא, מי יעלה אליהם ומי לא. "ל-451, למשל, אין תחנה רשמית במקום שחיכיתי

חרדים 'רגילים' יכולים לעלות לאוטובוס, אבל חייל חרדי – עם כיפה גדולה, זקן וציציות – לא?

לו", אמר, "אבל כולם יודעים שהוא עוצר שם כי חרדים רוצים לעלות".

דובר "אגד", רון רטנר, מסר בתגובה: "מדובר בשני מקרים שונים. במקרה הראשון סירב הנהג להעלות את הנוסע מתוקף העובדה שקו 550 מוגדר קו בינעירוני מהיר, בעוד שהחייל רצה לנסוע עם האוטובוס תחנה אחת בלבד, כאילו מדובר באוטובוס מאסף.

"במקרה השני עצר אוטובוס בקו 451 בקרבת תחנת חפץ חיים בשל חשד לתקלה. נהג האוטובוס עדכן את החייל שניגש אליו בדבר התקלה, אולם לא העלה אותו לאוטובוס משום שעל-פי רישיון הקו לא מוגדרת תחנת איסוף נוסעים בחפץ חיים".

עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון קוראת למשרד התחבורה לפתוח בחקירה מהירה ומקיפה של ההאשמות בהדרת חיילים חרדים שנחשפו ב-ynet ולחקור אם מדובר בתופעה מקיפה יותר. לדברי מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, "קשה לחשוב על תועבה גדולה יותר מאשר השתמטות מהעלאת חיילים לאוטובוס. ההסברים של אגד סותרים את דברי החיילים המתלוננים, ולפיכך אסור להסתפק בתגובת הדובר ויש לבדוק טענותיהם לעומק. קשה להאמין שהחיילים החרדים המציאו את הסיפור, וטוב יהיה אם אגד תפנים שחיילים זכאים לאפליה לטוב ולא לרעה. על אגד להבהיר לנהגיה שכל מקרה של הדרת חיילים חרדים ייתקל בתגובה חמורה".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?