די לתקצוב משתמטים

אין חוק טל, אין הקצבות

אם היועץ המשפטי לממשלה לא יודיע על הפסקה של העברת כספים לחרדים שהיו בדחיית שירות עד לפקיעת תוקפו של חוק טל, תוגש עתירה לבג"ץ, אומר שחר אילן

"54 אלף איש שהיו עד אתמול בדחיית שירות, היום הם לא. המדינה אמורה היום להפסיק לתקצב אותם", אומר שחר אילן, סמנכ"ל חדו"ש, בכתבה ששודרה במהדורת החדשות המקומית של הוט לאחר שפג תוקפו של חוק טל. אילן מוסיף: "פנינו ליועץ המשפטי לממשלה וביקשנו שיתחייב לא להעביר את הכסף. אם הוא לא יודיע שהוא לא מעביר את הכסף, אנחנו נעתור לבג"ץ".

בכתבה מתוארים חרדים המתייצבים בלשכת הגיוס. אם עד היום חרדים קיבלו פטור מיד לאחר שהתייצבו לצו הראשון, עתה אמורים החרדים המועמדים לגיוס תהליך מיון. אבל מכאן ועד גיוס מלא של חרדים הדרך רחוקה.

יהודה בן דוד, חרדי המלווה את בנו שמועמד לגיוס, מבהיר: "אני רק יודע שלא חסר לכם חיילים, וחסר לכם לומדי תורה. אם תדעו מה רשום בתורה, ואם תבינו שאתם משחקים עם הדם שלכם, תחשבו אחרת".

מוטי חן, חילוני, שגם הוא מלווה את בנו ללשכה, משיב לו: "אל תתגייס לצבא. אתה לא יכול, אולי הצבא לא יכול לקבל אותך, אולי לא טוב לך בצבא, אבל בוא תתרום במשהו אחר. לא משנה מה. מה שתתרום, אנחנו מקבלים אתכם".

לא כל החרדים מתנגדים נחרצות לגיוס. אחד מהם מתראיין בשם בדוי, יוסף. "אני בעיקרון הייתי רוצה להתגייס מאוד מאוד, כי אני מרגיש חלק מהמדינה, חלק מעם ישראל", הוא אומר. "הייתי מאוד רוצה להגן על עם ישראל, אבל הבעיה היא שיש לחץ חברתי. אני אישית מכיר עוד הרבה כמוני, שמרגישים שללמוד תורה ולשמור מצוות זה לא סותר את השירות בצבא".

embed icon


איך תוכל לפעול?