רגע, אז מותר להזיז קברים?

בכירי הפוסקים הותירו להעביר גופה לקבר אחר

בניו של חרדי שנפטר לפני שמונה שנים קיבלו היתר מבכירי הרבנים להעברת עצמות אביהם, כי השכנים בקברים הסמוכים לא היו שומרי מצוות

בית הקברות הר הזיתים, צילום: Yuen-Ping aka YP, flickrבית הקברות הר הזיתים, צילום: Yuen-Ping aka YP, flickr

בני משפחה חרדים הוציאו מהקבר את עצמות קרובם, שנפטר לפני שמונה שנים, והעבירו אותן לחלקת קבר אחרת. הנימוק למעשה: המת נקבר ליד נפטרים אחרים, שאינם שומרי תורה ומצוות. לפי דיווח ב-ynet, בני המשפחה אמרו כי בכירי הרבנים מכל המגזרים נתנו אישור הלכתי למהלך.

לפני כמה חודשים, בניו של הנפטר עלו לקברו כדי להתפלל לעילוי נשמתו. הם ראו כי לידו נקברו אישה ומרצה באוניברסיטה, שלא היה שומר מצוות בחייו. לפי חלק מהדעות במסורת היהודית, מצב זה עלול להסב לנפטר צער. אחד הבנים הציע להעביר את גופת האב לחלקת קבורה אחרת. מבחינה הלכתית ההצעה בעייתית, עקב האיסור על ביזיון המת שמונע פינוי נפטרים מקברם. בעיה נוספת היא שהמנוח רכש את חלקת הקבר עוד בחייו – דבר שנחשב צוואת המת והבעת רצונו היכן להיקבר.

אחד הבנים התייעץ בעניין עם רבו, הרב אליעזר ברלנד, וזה הורה לו לשאול את "פוסק הדור", הרב יוסף שלום אלישיב, שנפטר זמן לא רב לאחר מכן. באותה תקופה הרב אלישיב עדיין ענה לשאלות הציבור. האחים אמרו כי הרב אלישיב התיר להם לפנות

הרבנים הורו לקרובי הנפטר להכניס לקבר החדש פתק שבו הם מבקשים את סליחתו

את הנפטר ממקומו ולהעבירו לחלקה שנרכשה באזור של שומרי מצוות בהר הזיתים. מקורבו של הרב אלישיב, הרב בן-ציון קוק, וידא שאכן נפסקה פסיקה תקדימית כזאת וניסה לברר אם העברת הגופה היא חובה או עניין של רצון הבנים. סרטון שתיעד את פעילותו של הרב קוק בעניין פורסם באתר "בחדרי חרדים".

בגלל התקדים ההלכתי החליטו האחים לפנות לרבנים נוספים. קרוב משפחתם טוען כי הם קיבלו היתרים גם מהמנהיג הספרדי, הרב עובדיה יוסף, ומרב העדה החרדית, הרב יצחק טוביה וייס.

בשבוע שעבר, באישון לילה, הוצאת הגופה מהקבר. כמה שעות חפרו קרובי המשפחה מתחת למצבה ופינו את הגופה בשעת בוקר מוקדמת. ככל הנראה הנפטר הועבר לבית הקברות בהר הזיתם. הרבנים הורו לקרובי הנפטר להכניס לקבר החדש פתק שבו הם מבקשים את סליחת המנוח על הוצאתו מקברו והעברתו לקבר חדש.

"למשפחה זה היה מאוד קשה", מספר קרוב המשפחה, "אבל זה היה כאב עצום בכל מצב – אם הוא יישאר או יעבור. מה שבטוח הוא שאילולא הפסיקה, שכל הרבנים הגדולים היו מסכימים עליה, לא היה עולה על הדעת שזה יקרה".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?