לא מעסיקים לא יהודים

צעירה לא התקבלה לעבודה בגלל חשש שאינה יהודייה

מנהלת סניף "השניצליה" בכרמיאל סירבה להעסיק נערה העומדת לפני גיוס לצה"ל, מפני ששמה עורר בה חשד שאינה יהודייה, ולכן ישללו את תעודת הכשרות של העסק

כרמיאל. צילום: Aklyuch, wikipediaכרמיאל (צילום אילוסטרציה). צילום: Aklyuch, wikipedia

נערה בת 18 העומדת לפני גיוס לצה"ל לא התקבלה לעבודה בסניף של "השניצליה" בכרמיאל, מפני שהמנהלים חשדו שאינה יהודייה. לדבריה, הסיבה לכך היא הצליל הרוסי של שמה. "אצלנו רוסיות לא עובדות", אמרו לה בסניף.

הצעירה נולדה ברוסיה להורים יהודים, שעלו לישראל כשהיתה בת חמישה חודשים. היא גדלה בישראל ורצתה לעבוד כדי לחסוך כסף לפני הגיוס לצבא. היא פנתה ל"שניצליה" וביקשה לעבוד שם.

בתביעת פיצויים שהגישה הצעירה נגד המסעדה נכתב כי לאחר שהציצה בקורות החיים שהגישה לה אמרה המנהלת: "בלי להעליב, אבל את יהודייה?" הצעירה השיבה בחיוב. המנהלת אמרה: "נבדוק את זה, כי אצלנו רוסיות לא עובדות. זה מקום כשר, ולא יהודים לא מועסקים פה".

הצעירה סיפרה על המקרה להוריה, שנחרדו מהסיפור. הם נזכרו כי ברוסיה נתקלו באפליה על רקע יהדותם. במוסדות חינוך

הצעירה אמרה שהיא יהודייה. המנהלת ענתה: אצלנו רוסיות לא עובדות. זה מקום כשר, ולא יהודים לא מועסקים פה

ובמקומות עבודה אמרו להם לא פעם כי לא יתקבלו מפני שהם יהודים. לפעמים אף ספגו מכות.

"ידיעות אחרונות" מדווח כי הצעירה חזרה למסעדה עם אביה, אבל לפי כתב התביעה המנהלת אמרה גם לו: "כאן אסור להעסיק לא יהודים". הצעירה דורשת, באמצעות עורך הדין ענבר אפק, פיצוי של 120 אלף שקל.

"ההורים שלי עלו לישראל כי הם יהודים ובגלל ציונות ואהבת הארץ", אמרה. "הם רצו לחנך את הילדים שלהם במדינה יהודית ודמוקרטית, שבה לא יחששו כל הזמן מגילויי אנטישמיות ולא יסבלו מאפליה בשל היותם יהודים".

טרם הוגש כתב הגנה, אבל מנהלת הסניף אמרה: "הכל נעשה לפי נוהלי המסעדה. אם אקח עובד לא יהודי, ישללו את הכשרות מבית העסק שלי".

לידיעה ב"ידיעות אחרונות"איך תוכל לפעול?