הזמנה ללא חרדים

שכונה חדשה בבית שמש, נוה שמיר, מיועדת לחילונים

השכונה נקראת על שם ראש הממשלה המנוח יצחק שמיר והיא משווקת כפרבר חילוני של בית שמש. אבל חלק מחברי מועצת העיר חושבים שבית שמש תתקשה למשוך תושבים לא חרדים

ראש עיריית בית שמש משה אבוטבול מש''ס בדיון בבית המשפט המחוזי בירושלים בנושא העברת חלק מבית ספר ממלכתי בעירו לידי מוסד חרדי 07.09.2014 צילום: פלאש 90ראש עיריית בית שמש, משה אבוטבול מש''ס, בדיון בבית המשפט המחוזי בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: פלאש 90

בשכונה חדשה המתוכננת בבית שמש, נוה שמיר, עתידות להיבנות 2,410 דירות. השכונה תיבנה על שטח של כ-2,300 דונם ויהיו בה דירות במגוון גדלים – משלושה ועד חמישה חדרים – וכן בתים צמודי קרקע. לפי התוכניות, הצפיפות בשכונה החדשה תהיה מתונה. כלומר, נוה שמיר יהיה מעין פרבר של בית שמש.

השכונה, לפי כתבה ב"גלובס", אמורה למשוך לבית שמש אוכלוסייה לא חרדית בניסיון לשנות את הצביון של העיר, שהולכת ומתחרדת בשנים האחרונות. אפילו השם נוה שמיר נועד לבדל אותה מהשכונות האחרות בעיר. עד לפני זמן לא רב תוכנן לכנות את השכונה החדשה רמת בית שמש ה'.

מנשה אליאס, חבר הקואליציה במועצת העיר וחבר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, אומר כי נציגי העיר ונציגי משרד השיכון הגיעו להסכמה שהשכונה תיועד לציבור הכללי.

ריצ'רד פרס מהאופוזיציה במועצת העיר: אם יש הנחות בסך של 46 מיליון שקל בארנונה לחרדים, על סמך מה ייבנה התקציב של העיר?

ריצ'רד פרס מסיעת העבודה, שמשתייכת לאופוזיציה במועצת העיר, סבור כי יהיה קשה למשוך לבית שמש אוכלוסייה חילונית. "מדינת ישראל מכרה את הציבור החילוני", אומר פרס. "אם יש הנחות בסך של 46 מיליון שקל בארנונה לחרדים, על סמך מה ייבנה התקציב של העיר? כל מי שעיניו בראשו יראה את הדברים האלה ויברח מכאן".

מתי רוזנצוויג, דובר עיריית בית שמש, אומר ש-70% מחברי מועצת העיר תומכים בהקמת השכונה החדשה. לדבריו, בהחלטה לקרוא לשכונה החדשה על שם ראש הממשלה לשעבר יצחק שמיר יש אמירה חילונית. "זה תקדים שבאה רשות עירונית ואומרת במפורש שיש שכונה שמיועדת לחרדים ויש לחילונים", אומר רוזנצוויג. "ראש העיר (משה אבוטבול מש"ס) אומר מעל כל במה שהוא מזמין תושבים לא חרדים לבית שמש".

לידיעה ב"גלובס"איך תוכל לפעול?