מתווה שכולו פשרה

פלסנר: ההנהגה החרדית דואגת לעצמה, לא לציבור שלה

בראיון ל"כיכר השבת", יו"ר הוועדה לשוויון בנטל, יוחנן פלסנר, מותח ביקורת על הפוליטיקאים החרדים וקובע כי הם פועלים להנציח את המצב הקיים

יו''ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ח''כ שאול מופז מקדימה, מקבל את דו''ח צוות פלסנר לפיקוח על חוק טל מיו''ר הצוות ח''כ יוחנן פלסנר. 16.01.2011 צילום: מרים אלסטר, פלאש 90.  יו''ר קדימה, שאול מופז, מקבל את דו''ח צוות פלסנר לפיקוח על חוק טל מיו''ר הצוות, ח''כ יוחנן פלסנר. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"יש הנהגה לציבור החרדי, שלדעתי לא דואגת לציבור אלא דואגת לעצמה", אומר חבר הכנסת יוחנן פלסנר מקדימה, שעמד בראש הוועדה לקידום השוויון בכנסת שניסתה לגבש חלופה לחוק טל. בראיון בלעדי ל"כיכר השבת" אומר פלסנר, כי ההנהגה החרדית "דואגת להנציח את המצב הקיים, ולהנציח את השליטה שלהם במערכת הקיימת, כך שהאינטרסים שלהם יישמרו ולא האינטרס של מדינת ישראל ולא של הציבור החרדי".

פלסנר מדגיש כי הוא מדבר על "לאפשר גיוס לכולם עד גיל 22, מה שאומר שעולם הישיבות הגבוהות – למי שלומד תישמר כמות שהוא – כולל ברמות התקצוב הקיימות. זאת פשרה משמעותית". לדבריו, הוא הציע "מתווה שכל כולו פשרה, דווקא בגלל שאני מכיר את הנושא לעומק ואני רוצה לבוא עם משהו מעשי".

בתגובה לדברי המראיין, שמזכיר כי היו תלמידי ישיבה אמרו שיסכימו לשבת בכלא ובלבד שלא יתגייסו, אומר פלסנר:

אני מתנגד להכניס חרדים לכלא, אני דיברתי על סנקציות כלכליות

"אני שמח שהזכרת את הסוגיה של הכלא. זה היה ספין שרץ גם בתקשורת החרדית, ולפיו פלסנר רוצה להכניס את החרדים לכלא. אני מתנגד להכניס חרדים לכלא, אני דיברתי על סנקציות כלכליות. מדינת ישראל יכולה לקבוע חובות ויכולה לדרוש מהאזרחים, ובאותה מידה היא יכולה למנוע הטבות שהיא נותנת. מדינת ישראל לא תקים מערך מפואר של כוללים בבתי הכלא".

פלסנר מתייחס לפרסומים כאילו אביו, האדריכל אולריק פלסנר, אינו יהודי. "ברגע שלא הצליחו להתמודד עם הזירה הרעיונית, ולא עם העמדות שלי הם הגיעו להכפשות אישיות, כולל לפגוע באבי שהוא אדם יקר בן 82 שקשר את גורלו בגורלה של הארץ הזו, וגידל משפחה יהודית למופת. אמא שלי כמובן גדלה במשפחה מסורתית. ראיתי את הכתבות הללו והבנתי שאם אתה רוצה להוביל שינוי, ינסו לפגוע בך בכל דרך. זה לא מרתיע אותי".

לראיון המלאאיך תוכל לפעול?