פתרון לחסרי ילדים

הדיין אברג'יל: אם האישה עקרה אפשר לקחת פילגש

בספר חדש קובע הרב, אב בית דין בירושלים, כי גברים רשאים לעשות זאת כדי לקיים את מצוות המשכת זרעם

הכניסה לבתי הדין הרבניים בירושלים. 05.10.08. צילום יוסי זמיר, פלאש 90הכניסה לבתי הדין הרבניים בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום יוסי זמיר, פלאש 90

הרב אליהו אברג'יל, אב בית דין רבני בירושלים, מצא פתרון לגברים נשואים חשוכי ילדים. הרב פסק כי אם לגבר אין ילדים – מפני שאשתו עקרה או מפני שהיא מסרבת ללדת – הוא רשאי לקחת פילגש. יהודה שלזינגר כותב ב"ישראל היום", כי דברים ברוח זאת אומר הרב בספר חדש שחיבר, "דברות אליהו".

בספר נכתב: "אישה שמסרבת או שאינה יכולה להביא ילדים לעולם, ולא מוכנה לתת גט לבעלה, מעכבת אותו מלבנות משפחה ולהמשיך את זרעו. במקרה שכזה הבעל רשאי לקחת לו פילגש ואין עם זה שום בעיה הלכתית. פסק ההלכה יסייע לאותם בעלים לקיים את מצוות המשכת זרעם גם במחיר של לקיחת פילגש על בסיס קבוע. אותה פילגש יכולה גם לגור יחד עם בני הזוג".

באתר "בחדרי חרדים" נכתב כי הרב אליהו אמר: "הוריתי לכך לראש ישיבה גדולה בירושלים, שאשתו לא היתה יכולה להביא

בספר נכתב כי הפילגש יכולה גם לגור יחד עם בני הזוג

ילדים, לקחת פילגש כדי שיקים משפחה".

הרב אברג'יל, בן 64, הוא רבה של שכונת בקעה בירושלים וראש ישיבת צוף דבש. הוא פירסם עשרות ספרים, שבהם אלפי פסקי הלכה. בשנת 2003 היה מועמד לתפקיד הרב הראשי הספרדי, אך לא נבחר. במילואים שירת כרב צבאי. הוא נחשב פוסק מתון, שמתאמץ להתיר עגונות וממזרים.

בראיון ל"הארץ" ב-2003 התייחס בין השאר לנישואים אזרחיים ולכפיית גט. במקרה של נישואי ממזרים, הוא הציע שהאישה "תימכר" במקום "להתקדש", ואז תיחשב שפחה כנענית והנישואים יותרו. בנוגע למתן גט אמר: "אני מפורסם בתחום הזה, כמי שהכניס רבים לבתי סוהר. אני עומד בתוקף על מתן גיטין".

לידיעה ב"ישראל היום"

 לידיעה ב"בחדרי חרדים"

 לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?