מי שלא לומד – יתגייס

עיתונאי חרדי: המשבר בגלל סרבנות ההנהגה החרדית

דוד זולדן, בוגר המחזור הראשון של הנח"ל החרדי, מסביר בראיון ל"בחדרי חרדים": ההנהגה החרדית עשתה כל מה שניתן כדי לתקוע את תהליך הגיוס של בחורי הישיבות

חיילי גדוד נצח יהודה החרדי במטווח. 24.02.2012. צילום: יעקב נחומי, פלאש 90.חיילי גדוד נצח יהודה החרדי במטווח. "מאז שנוסד הגדוד לא דרך כמעט שום איש ציבור חרדי מרכזי ביחידה שלנו". צילום: יעקב נחומי, פלאש 90

ההנהגה החרדית מדברת בשני קולות. בפנייה לציבור חרדי, ראשיה תקפו צעירים שהתגייסו לצה"ל והחרימו את הנח"ל החרדי. אבל כשהם מדברים עם הציבור החילוני, המנהיגים החרדים עושים שימוש ציני בנח"ל החרדי ובמסגרות שח"ר, כדי להוכיח שהחרדים אינם משתמטים. כך אומר העיתונאי החרדי דוד זולדן בראיון לאתר "בחדרי חרדים". לדבריו, למנהיגים החרדים "אין שום זכות מוסרית לעשות זאת. הרי לו היו תומכים ומעודדים את המסגרות הללו, לא היינו מלכתחילה נקלעים לפלונטר הזה".

זולדן, בוגר המחזור הראשון של גדוד נצח יהודה, הנח"ל החרדי, מבהיר מדוע לדעתו ההנהגה החרדית אשמה במשבר סביב ביטול חוק טל וגיוס תלמידי הישיבות. "מאז שנוסד גדוד נצח יהודה לא דרך כמעט שום איש ציבור חרדי מרכזי ביחידה שלנו", הוא אומר. "כשוועדת טל הראשונה ביקרה אותנו הגיעו רק נציגים חילונים, אך חרדים שהיו חברים באותה ועדה החרימו את הגדוד, סירבו לדבר אתנו ולהיפגש עמנו. לכן זה מרתיח ומרגיז לשמוע אותם משחקים משחק כפול ציני כשהם מדברים על שח"ר ונצח יהודה כסוג של פתרון בפני קהל חילוני".

את סעיף המכסות, שמדבר על 1,500 לומדים בלבד או כל מספר אחר, צריכים לבטל

לדבריו, למצב הנוכחי יש פתרון: לגייס את תלמידי הישיבות שאינם לומדים. "יש אחוז מסוים של בחורי ישיבות שלא לומדים... שכל ראשי הישיבה בדור הקודם הגדירו אותם 'רודפים' את עולם הישיבות. לו כל אלו היו מתגייסים, לא היתה קמה הסערה הנוכחית".

הוא מציע לתגמל ראשי כוללים שישתפו פעולה עם השיטה החדשה ולעודד את גיוסם של בחורי ישיבה שאינם לומדים. "כולנו רוצים להגדיל תורה בארץ ישראל ושמספר הכוללים יוכפל, אבל אנחנו גם יודעים שיש מי שלא לומד ואלו – שיתגייסו", אומר זולדן, שגם חיבר את הספר "חרדים לגורלם". "זה הפתרון הטוב ביותר. בלי מכסות ובלי סנקציות. את סעיף המכסות, שמדבר על 1,500 לומדים בלבד או כל מספר אחר, צריכים לבטל. זה קורה במשטרים הכי חשוכים, ואסור שזה יקרה בישראל".

את הפתרון המוצע אפשר ליישם, לדבריו, אבל ההנהגה החרדית מונעת זאת. "ההנהגה החרדית עשתה כל מה שניתן כדי לתקוע את התהליך הזה, והגזירה המרחפת היום על עולם התורה היא באשמתה".

לראיון ב"בחדרי חרדים"איך תוכל לפעול?