גט מחוץ למסגרת

יוזמה חדשה: גירושים בלי הרבנות

מבוי סתום, ארגון של נשים דתיות אורתודוקסיות, מציע כי במקרה של סכסוך יפנו בני זוג לבתי דין פרטיים במקום לבתי דין רבניים

הפגנה נגד בתי הדין הרבניים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90הפגנה נגד בתי הדין הרבניים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מבוי סתום, ארגון של נשים דתיות אורתודוקסיות, מעלה הצעה שנועדה לשבור את המונופול של הרבנות בתחום הנישואים והגירושים. הפתרון שמציע הארגון מבוסס על הסכם קדם נישואים, שהוא חוזה מחייב לכל דבר, הקובע כי במקרה שאחד מבני הזוג יסרב לתת גט לשני, הוא יחויב לשלם לו 1,500 דולר מדי חודש, או מחצית משכרו – הגבוה ביניהם.

 להסכם צירפו נשות מבוי סתום נספח – שטר בוררות – שמאפשר לזוגות לא להגיע כלל לרבנות. הזוג יכול להודיע מראש שבמקרה של סכסוך יפנה לבית דין פרטי, ולא לבתי הדין הרבניים. בתיה כהנא-דרור וחברותיה למבוי סתום כבר פנו לבתי דין פרטיים, כדי שיסכימו לשמש כבוררים בסכסוכים הקשורים לרכוש בין בני זוג.

"הגענו למסקנה שבמערכת הנוכחית לא תהיה תקנה, כי מי שממנה את הדיינים החדשים לכל בתי הדין זו ועדה למינוי דיינים שהיא בצלמם ובדמותם של הדיינים עצמם‭,"‬ אומרת כהנא-דרור ליהודה שוחט מ"ידיעות אחרונות".

הרב יוסף כרמל, שהקים את רשת בתי הדין הפרטיים "ארץ חמדה גזית‭,"‬ מסביר באילו תחומים יש לבתי הדין שלו יתרון על הממסד הרבני. "על בתי הדין הרבניים נאסר לדון בדיני ממונות, כי הם צריכים לעשות את זה תחת חוק הבוררות‭,"‬ הוא אומר.

המטרה של הרבנים היא לא לפתור את הבעיה או לעזור לאישה, אלא לשמור שההלכה לא תיפרץ

"בתי המשפט בישראל מתבססים על המשפט הבינלאומי שלא מבוסס בהכרח על צדק יהודי, ובתי הדין הפרטיים של הציבור החרדי לא מתחשבים בחוקי המדינה. אם מישהו רוצה לדון על פי דין תורה, בשיתוף מערכת החוקים של ישראל והחוק הבינלאומי, אין לו מקום לעשות את זה חוץ מאצלנו‭."‬

ברבנות טענו לא פעם, שהבעיה העיקרית בתחום הגירושים היא הלכתית ושיש חשש אמיתי להוציא מגבר גט שלא בהסכמתו. "אין שום בעיה הלכתית בנושא סרבנות גט‭,"‬ טוענת כהנא-דרור. "הפתרונות מונחים לפתחם של הרבנים. אבל יש שיח חירשים. המטרה של הרבנים היא לא לפתור את הבעיה או לעזור לאישה, אלא לשמור שההלכה לא תיפרץ".

ההסבר המקובל למונופול הרבני על הנישואים והגירושים היא הרצון למנוע ביגמיה והיווצרות מקרים של ממזרות. כדי להתגבר על המכשול הזה מתכוון ארגון מבוי סתום לאלץ את המדינה לאפשר לבתי הדין הפרטיים לרשום בני זוג כנשואים, ולתת גט במקרים של גירושים.

לכתבה ב"ידיעות אחרונות"איך תוכל לפעול?