הפליה בבית העלמין

חברה קדישא תפצה אישה בגלל הפרדה מגדרית בהלוויה

אישה שלא הורשתה להספיד את אביה ונאלצה לשבת מאחור בהלווייתו תבעה את חברה קדישא באופקים. חברה קדישא תשלם לה 31,900 שקל

בית הקברות טרומפלדור בתל אביבץ צילום: Yoav Lerman, flickrבית הקברות טרומפלדור בתל אביב (צילום אילוסטרציה). צילום: Yoav Lerman, flickr

חברה קדישא באופקים תשלם 31,900 שקל לאישה שתבעה אותה, בגלל הפרדה בין נשים לגברים בהלוויה.

אביה של התובעת הובא למנוחות בינואר 2011 באופקים. בתו הגישה תביעה נגד חברה קדישא, מפני שהרב שנכח במקום הורה על הפרדה בין נשים לגברים. בעקבות הוראתו נאלצו הנשים להתכנס מאחור. ברחבת ההספדים ישבו התובעת וחמש אחיותיה מאחור, הרחק מגופת אביהן. הרב גם לא הסכים לתובעת לשאת דברי הספד שכתבה בשם המשפחה, אפילו לאחר שאחיה ומשתתפי הלוויה האחרים דיברו על לבו.

בכתב ההגנה טענה החברה קדישא כי אינה מפלה בין נשים לגברים וכי היא קשובה לרצון המשפחה. כן נאמר בכתב ההגנה כי במקרה הנדון נחלקו המלווים בדעותיהם בשאלה מי יישא את ההספד, עד שלבסוף הושגה הסכמה בעניין. טענה נוספת של

השופט קבע כי הרב נהג הפליה אסורה בכך שהפריד בין נשים לגברים ברחבת ההספדים

החברה קדישא היתה שהרב שניהל את הטקס (שכבר הלך לעולמו) לא היה עובד שלה, אלא פעל בהתנדבות.

שופט בית המשפט לתביעות קטנות בבאר שבע, עמית כהן, קיבל את התביעה במלואה. הוא קבע כי הרב בהלוויה נהג הפליה אסורה בכך שהפריד בין נשים לגברים ברחבת ההספדים – בניגוד לרצונה של התובעת – ולא אפשר לה ללוות את אביה בדרכו האחרונה בראש מסע ההלוויה.

"עדותם של התובעת ואחיה היו מרגשות. עוצמת רגשותיהם היתה גלויה לעיני כל, וניכר בהם הצער הרב שנגרם לתובעת (וליתר בני המשפחה) עקב דרך ניהול הלוויה", כתב השופט.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?