הפתעת גיוס

מופז: 80% מהחרדים ישרתו בצבא או בשירות אזרחי

יו"ר קדימה הציג את ההמלצות המסתמנות של ועדת פלסנר: רק 20% מתלמידי הישיבות ישוחררו בהסדר "תורתו אומנותו"

יו''ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת ח''כ שאול מופז בכנס מועצת קדימה. אוגוסט 2010. צילום: איציק אדרי, דוברות קדימה, flickrיו''ר קדימה, השר שאול מופז, בכנס של מועצת קדימה. צילום: איציק אדרי, דוברות קדימה, flickr

הוועדה לקידום השוויון בנטל בראשות חבר הכנסת יוחנן פלסנר תמליץ לגייס 80% מהחרדים בכל מחזור. ההמלצות הוצגו ביום שני על ידי יו"ר קדימה, השר שאול מופז. מופז הציג את ההמלצות המסתמנות בישיבה של סיעת קדימה. לדבריו, בפגישה עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הציג לו את ההמלצות המתגבשות.

ב-ynet נכתב כי לפי ההמלצות, חלק מהשירות של אלפי חרדים יהיה במוסדות כמו המשטרה, שירות בתי הסוהר, כיבוי אש ועוד. מופז הוסיף כי 20% הנותרים מבני המגזר החרדי יקבלו פטור משירות על בסיס "תורתם אומנותם". מופז נפגש לאחרונה עם נשיאת בית המשפט העליון לשעבר, דורית ביניש, וביקש לבחון עמה אם ההמלצות יעמדו במבחן בג"ץ.

בראיון ל"ידיעות אחרונות" אמר מופז: "התחליף לחוק טל שנביא יהיה הפתעה גדולה. אנחנו הולכים להביא הסדר היסטורי שיתקן את העוול".

מופז מעריך כי ההסדר המתגבש יביא לכך שלצה"ל יתגייסו 3,000 עד 4,000 חרדים

מופז מעריך כי ההסדר המתגבש, שבו יוקמו גדודים סדירים חדשים כמו גדוד נצח יהודה (הנח"ל החרדי), יביא לכך שלצה"ל יתגייסו 3,000 עד 4,000 חרדים, כמעט פי שלושה ממספר החרדים המשרתים היום בצבא.

ועדת פלסנר בוחנת אפשרות להקים בקו"ם אזרחי, שילווה את החרדים כבר מגיל 16 ויקבע אם ישרתו בצבא או בשירות אזרחי. ההסדר המתגבש מתייחס גם למקרים שבהם חרדים יסרבו להתגייס. יוטלו סנקציות על משתמטים ועל הישיבות שבהן הם לומדים. "ניצור מצב של רווח והפסד לכל אחד", אמר מופז.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?