ככה אי אפשר להמשיך

הרמטכ"ל: לאנשים נמאס להיות פראיירים

רב אלוף בני גנץ אמר כי שאלת השירות לכל היא שאלה מהותית, שתיפתר במישור הפוליטי

ישיבת ועדת החוץ והביטחון של הכנסת בנושא חוק טל. מימין: יו''ר הוועדה, ח''כ שאול מופז, יו''ר צוות הפיקוח על חוק טל, ח''כ יוחנן פלסנר, וראש אכ''א, האלוף אורנה ברביבאי. 23012012 צילום: קובי גדעון, פלאש 90ישיבת ועדת החוץ והביטחון של הכנסת בנושא חוק טל. מימין: יו''ר הוועדה, ח''כ שאול מופז, יו''ר צוות הפיקוח על חוק טל, ח''כ יוחנן פלסנר, וראש אכ''א, האלוף אורנה ברביבאי. צילום: קובי גדעון, פלאש 90

הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, מבהיר – בכל הנוגע לשוויון בנטל, המצב הקיים אינו יכול להימשך. במפגש מסכם של פרוייקט "דרך ערך" של צה"ל ומשרד החינוך אמר הרמטכ"ל: "שאלת השירות לכל היא שאלה מהותית, אבל היא בראש ובראשונה פוליטית ומדינית. אנו שומעים את הקולות ומבינים את חשיבות העניין. נראה שלאנשים נמאס להיות פראיירים והם רוצים שכולם ייקחו חלק, ואני משוכנע שהמדינה תסדר את זה".

באתר של גלי צה"ל נכתב כי שר החינוך, גדעון סער, שהשתתף גם הוא במפגש, התייחס לסוגיית השוויון בנטל והדגיש – ההסדר החדש יהיה שוויוני הרבה יותר. "אנחנו נמצאים בהזדמנות האחרונה לפני שינוי ההסדר החוקי שנוגע ליותר שוויון ונשיאה בנטל לשירות", אמר סער, "נחתור לכך שכל חלקי האוכלוסייה ייתנו כתף במילוי החובות".

חוק טל, שנפסל בבג"ץ, אמור לפקוע בסוף יולי. עד אז מנסה הקואליציה החדשה להעביר נוסח מוסכם של חלופה לחוק

שר החינוך סער: נחתור לכך שכל חלקי האוכלוסייה ייתנו כתף במילוי החובות

ולהביא לשילובם של חרדים ובני מיעוטים באמצעות גיוס או שירות לאומי-אזרחי.

עומרי אפרים מציין ב-ynet, כי לפי נתונים שהציג לאחרונה צה"ל בוועדת פלסנר, פוטנציאל הגיוס בקרב הקהילה החרדית הוא כיום כ-7,500 בני מחזור בגיל 18. עם זאת, בשנת 2011 התגייסו לצה"ל רק 1,282 חרדים בני 18 עד 26.

אריק בנדר מדווח ב-nrg כי בדיון בוועדה אמר המשנה לראש הממשלה, שאול מופז: ״שילוב החרדים בצבא יכול להביא לקיצור השירות". מופז הדגיש לפני חברי הוועדה כי ״מדובר בגיבושה של אמנה חברתית חדשה, שתחזק את החוסן החברתי והלאומי של ישראל. אחריות גדולה מוטלת עליכם, יש לכם את הסמכות ואת הגיבוי המלא כדי להביא לתוצאה הנכונה והראויה״.

לידיעה באתר גלי צה"ל

 לידיעה ב-ynet

 לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?