הרבנים העשירים

הונו של הרב פנחס אבוחצירא – 1.3 מיליארד שקל

המגזין "פורבס" ישראל פרסם לראשונה את רשימת הרבנים בעלי ההון הרב ביותר. בחמשת המקומות הראשונים – פנחס אבוחצירא, דוד חי אבוחצירא, הרבי מגור, האדמו"ר מבעלז וניר בן ארצי

הרב ניר בן ארצי. צילום: אמת ואמונה, ויקיפדיההרב ניר בן ארצי בין חמשת הרבנים העשירים. צילום: אמת ואמונה, ויקיפדיה

בני משפחת אבוחצירא תופסים את המקומות הראשונים ברשימת הרבנים העשירים בישראל, שפרסם אתמול מגזין "פורבס" ישראל. הרב העשיר ביותר הוא פנחס אבוחצירא, נינו של ה"באבא סאלי", שהונו מוערך ב-1.3 מיליארד שקל. את מרבית ההון קיבל בירושה מאביו, הרב אלעזר אבוחצירא, שנרצח לפני כשנה בידי אחד ממאמיניו.

הונו של הרב דוד חי אבוחצירא, דודו של פנחס, נאמד ב-750 מיליון שקל, ובחצרו מבקרים פוליטיקאים רבים וראשי ערים. במקום השלישי ברשימה נמצא הרבי מגור, שהונו מוערך ב-350 מיליון שקל. אחריהם נמצאים האדמו"ר מבעלז, ששווי חצרו 180 מיליון שקל, והרב ניר בן ארצי, שמוערך ב-100 מיליון שקל.

בוואלה נכתב כי הרשימה כוללת גם שמות של רבנים המוכרים יותר בציבור החילוני, כמו הרב יעקב איפרגן ("הרנטגן") והרב יאשיהו פינטו. הונם של השניים מוערך בעשרות מיליוני שקלים. הם מפורסמים בעיקר מפני שאנשי ציבור רבים מגיעים אליהם

על פי הערכות שונות, "תעשיית הבאבות" מגלגלת למעלה ממיליארד שקל בשנה

לקבל ברכה ועצה. בין התורמים הבולטים לחצרו של איפרגן נמצאים נוחי דנקנר, ג. יפית, יצחק תשובה ושרי אריסון.

בידיעה ב"פורבס" נכתב כי תעשיית חצרות הרבנים בישראל נחשבת לענף כלכלי אדיר. על פי הערכות שונות, "תעשיית הבאבות" מגלגלת למעלה ממיליארד שקל בשנה. מכיוון שמדובר בתחום אפור ולא כל ההכנסות בו מדווחות למס הכנסה, נראה שהסכומים גבוהים בהרבה.

דירוג הרבנים העשירים בישראל של "פורבס" הוא פרויקט ראשון מסוגו. רשימת הרבנים העשירים מבוססת על תחקיר שנערך חודשים רבים וכלל עשרות שיחות וראיונות עם אנשי חצרות שונים, מומחים לעולם החרדי, אנשי משטרה, שמאים, תורמים, באי חצרות הרבנים ועוד. כן נערכו שיחות עם בכירים ברשות המסים, ובראשם ראש רשות המסים לשעבר, יהודה נסרדישי, שאמר ל"פורבס" כי ברשות מודעים להעלמות המסים של חצרות הרבנים.

לידיעה ב"פורבס"

 לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?