גירושים פולשניים

שלוש שנים של השפלה עד הגט

כדי להתגרש מבעלה, נאלצה אישה להשיב על שאלות אינטימיות ופולשניות

הפגנה נגד בתי הדין הרבניים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90הפגנה נגד בתי הדין הרבניים (צילום אילוסטרציה). צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

דייני בית הדין הרבני בתל אביב סירבו לחייב גבר לתת גט לאשתו, אבל החליטו כי לא יוטל עליו כל עונש אם לא ייעתר לפסיקה. ההחלטה התקבלה לאחר דיונים ממושכים, שבהם אילצו את האישה להעיד על עניינים אינטימיים ביותר. הדיונים בבקשת האישה לקבל גט נמשכו שלוש שנים.

האישה, כותב יורם ירקוני ב"ידיעות אחרונות", החליטה להיפרד מבעלה כשהיתה בחודש השביעי להריונה. בית הדין הרבני לא נתן לה גט, אבל המליץ לזוג להגיע להסכם גירושים. בגלל מחלוקת כספית לא הושג ההסכם.

האישה פנתה לטוענת רבנית מארגון יד לאישה. היא סיפרה לה כי בעלה ניסה לקיים איתה יחסי מין כשהיתה בנידה וגם ניסה לכפות עליה מין אוראלי. הטוענת הציעה לה לתאר מעשים אלה גם בבית הדין הרבני, בנימוק שניסיון לכפות יחסי מין הוא עילה טובה לגירושים.

האישה החליטה להיפרד מבעלה כשהיתה בחודש השביעי להריונה

הדיינים קבעו כי אין אפשרות משפטית להוכיח את טענותיה, מפני שלא היו עדים לדברים, אבל הסכימו שבני הזוג יעברו בדיקת פוליגרף לבירור האירועים. בבדיקה נאלצה האישה להתייחס לפרטים אינטימיים ביותר. בעקבות הבדיקה הומלץ לאישה למסור תצהיר חדש, שבו פירטה את מעשי בעלה. היא אמרה כי ניסה לשדל אותה לקיים איתו יחסי מין, אבל היא לא נענתה לדרישותיו. בבדיקת פוליגרף נוספת נמצא כי היא דוברת אמת.

הדיינים דחו את בקשתה לחייב את הבעל בגט, למרות ממצאי בדיקת הפוליגרף. עם זאת, הם אמרו כי מוטלת עליו מצווה לגרש את אשתו. אחד הדיינים, הרב אליהו היישריק, סבר בדעת מיעוט כי יש לכפות על הבעל גט. האישה החליטה להשיג את הגט בדרך של פשרה, ולפני כשבועיים אכן קיבלה את הגט.איך תוכל לפעול?