השפיל וקודם

מונה לראש בית הדין הרבני למרות יחסו לנשים

הרב ישראל יפרח היה מועמד לבית הדין הרבני הגדול, אך לא מונה בגלל תלונות על השפלת נשים. עכשיו אושר מינויו לראש בית הדין הרבני בירושלים

הכניסה לבתי הדין הרבניים בירושלים. 05.10.08. צילום יוסי זמיר, פלאש 90הכניסה לבתי הדין הרבניים בירושלים. צילום יוסי זמיר, פלאש 90

הדיין הרב ישראל יפרח מונה לראש בית הדין הרבני בירושלים, למרות תלונות על יחסו המשפיל לנשים. יאיר אטינגר כותב ב"הארץ", הרב הראשי לישראל, שלמה עמאר, מנע את מינויו של יפרח לבית הדין הרבני הגדול, אבל אישר את מינויו לראש אבות בתי הדין בבירה – תפקיד המקביל לנשיא בית משפט מחוזי.

מועמדותו של יפרח לבית הדין הרבני הגדול הוסרה בעקבות תלונות של נשים נגדו. התלונה העיקרית היתה של אישה שפנתה לנציב התלונות על השופטים בטענה כי ספגה ממנו הערות בוטות ומשפילות רק משום שביקשה שתיק הגירושים שלה יידון בפני הרכב אחר.

מקורבי הרב עמאר אומרים, כי יפרח מונה לתפקיד לאחר בירור שערך עמו. לנציב התלונות על השופטים, השופט אליעזר גולדברג, נמסר עדכון על המינוי.

הרב יפרח נחשב דיין מחמיר. בעיתון "מקור ראשון" פורסם לפני כשנה סיפורה של אישה שחסתה במקלט לנשים מוכות, מכיוון

מקורבי הרב עמאר אומרים, כי יפרח מונה לתפקיד לאחר בירור שערך עמו

שבעלה איים על חייה ועל חיי בתה. הבעל הודה באישומים שהוגשו נגדו – איומים, מעשים מגונים והיזק לרכוש – וישב במאסר שמונה חודשים. למרות זאת, הרב יפרח הציע לאשה לנסות שלום בית ולחזור לבעל המכה לשלושה חודשים. לאחר שהאישה סירבה, הדיין קבע כי אין עילה לחיוב בגט.

ביולי שעבר, כששמו של יפרח פורסם ברשומות כמועמד לבית הדין הגדול, פנה ארגון "מבוי סתום" ליועץ המשפטי לממשלה ובו סיפר על תלונות המייחסות לדיין מעשים הגובלים בפלילים, שהתקבלו בארגון. הוועדה למינוי דיינים החליטה להסיר את מועמדותו.

מלשכת מנכ"ל בתי הדין הרבניים נמסר כי הרב יפרח הוא "דיין מוערך, מנוסה ובקיא בהלכה, שמינויו התקבל לאחר המלצות חיוביות מצד דיינים ובאישור נשיא בית הדין הרבני הגדול".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?