מחוץ ל"בית יעקב"

חינוך חרדי – לא לבת שלי

העיתונאית החרדית נוגה רוזן מסבירה ב-ynet מדוע לא תשלח את בתה לסמינר

תלמידה מכינה שיעורי בית בתנ''ך. צילום: david55king, flickrתלמידה מכינה שיעורי בית בתנ''ך (צילוםם אילוסטרציה). צילום: david55king, flickr

לפני שבתה הבכורה עולה לכיתה א', העיתונאית החרדית נוגה רוזן שואלת אם כמו כל בנות גילה, גם היא תלמד בסמינר "בית יעקב". במאמר ב-ynet כותבת רוזן, כי הדילמה קשה, אבל היא לא היתה רוצה שילדתה תצעד עם העדר לסמינר הסמוך לביתה, רק בגלל הנוחות שבכך.

"נדמה שבציבור החרדי פשטה התפיסה שסלולרי כשר, גרביים בעובי 40 דנייר ובת ב'בית יעקב' מבטיחים את העולם הבא. השידוך כבר מוכן ויש למשפחה 'תעודת כשרות'", כותבת רוזן. היא מוסיפה: "למה אני לא יכולה לשלוח את הבת שלי למוסד חרדי כמו שאני גדלתי בו ולהרגיש שאני נותנת לה את הטוב ביותר, עם הכשרה לעתיד? איך קרה שעבודה על ערכים ומידות, דרך ארץ ואהבת הזולת באים רק לאחר שמירה על צניעות?"

איך קרה שעבודה על ערכים ומידות, דרך ארץ ואהבת הזולת באים רק לאחר שמירה על צניעות?

לדבריה, בעלה עובד לפרנסת משפחתו ואינו לומד בישיבה. הם מנהלים אורח חיים הפתוח גם למגזרים אחרים בחברה, אבל מרגישים סוג ב' בקרב החרדים. מחזרים אחריהם כדי לגייס תרומות לישיבות, אבל בכך מסתיים העניין בהם.

"אני מוצאת את עצמי עומדת בפני הדילמה עם לא מעט אמהות נוספות שדואגות לחינוך ילדיהן" כותבת רוזן. "עסקנים דעו, לא לעולם נלך שבי אחריכם, לא אתם תכתיבו לי איפה לגור, איזה נייד לרכוש, מה לחשוב או אפילו מה לאכול. בשביל זה יש תורה. היא ספר החוקים היחיד שלעולם לא ייצא מהאופנה. הפוליטיקה הסבוכה שלכם, שצצה כפטריות אחרי הגשם, נמאסה עלינו. הבנתם שאפשר לעשות מזה כסף, אז קפצתם על המטרה כמוצאי שלל רב?"

למאמר ב-ynetאיך תוכל לפעול?