בלי ישי וגפני

אין נציגים חרדים בוועדה הדנה בחוק טל החדש

ש"ס ויהדות התורה מסרבות להשתתף בדיוני הוועדה המגבשת נוסחה חדשה לגיוס החרדית

משמרת מחאה של הפורום לשוויון בנטל בבני ברק לרגל עשור להגשת חוק טל. מרץ 2010משמרת מחאה בבני ברק לרגל עשור להגשת חוק טל

ש"ס הודיעה כי לא תשלח נציג לוועדה בראשות ח"כ יוחנן פלסנר מקדימה, העוסקת בגיבוש חלופה לחוק טל. יו"ר ש"ס, שר הפנים אלי ישי, אמר ל"הארץ": "אם זו היתה ועדה רצינית, כמו זאת שניסחה את חוק טל, הייתי שולח נציג כי יש לי מה לומר. אבל למה אני צריך להשתתף בהצגה?" ישי ציין כי קיבל את ההחלטה לאחר שהתייעץ עם הרב עובדיה יוסף.

לש"ס קדמה יהדות התורה, שהבהירה כי לא תשלח נציג מטעמה לוועדה. על פי ההערכות, אם ש"ס היתה משתתפת בוועדה, בלי שיהדות התורה משתתפת בה, היא היתה סופגת התקפות יומיומיות בעיתונות האשכנזית. נראה כי ש"ס תעדיף להשקיף על הנעשה בוועדה מבחוץ.

ישי תקף את הדיונים סביב החלופה לחוק, שתוקפו יפוג בסוף יולי. "יש פה הרבה פופוליזם. אם רוצים להיות ענייניים אפשר לפתור את זה. אני לא רואה למה צריך שנשלח נציג. הם הרי יודעים מה אני רוצה ואני יודע מה הם רוצים", אמר יו"ר ש"ס. עם

ישי: אם זו היתה ועדה רצינית, כמו זאת שניסחה את חוק טל, הייתי שולח נציג. אבל למה אני צריך להשתתף בהצגה?

זאת, ישי העריך כי בסופו של דבר יימצא הסדר. הוא ציין כי גם כיום צה"ל לא מגייס את כל החרדים שמעוניינים בכך. לדבריו, ש"ס לא תסכים למכסות הגיוס המוצעות, אבל כשיהיו הצעות יותר קונקרטיות הוא יבחן אותם ויתייחס אליהן.

לפני הפרסום על הודעת ש"ס כתב יהודה שלזינגר ב"ישראל היום", כי ראשי יהדות התורה – סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן ויו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני – הודיעו כי לא ישלחו נציגים לוועדה. גפני אמר רק, כי "יהיה שותף לדיונים מבחוץ".

לצדו של פלסנר יהיו חברים בוועדה פרופ' ידידיה שטרן מהמכון הישראלי לדמוקרטיה ומאוניברסיטת בר אילן, פרופ' יפה זילברשץ מאוניברסיטת בר אילן והאלוף (מיל') אבי זמיר, ראש אגף כוח אדם בצה"ל לשעבר.

ב"כיכר השבת" נכתב כי נראה שפלסנר יבחן נוסחה שהוא מכנה "שליש, שליש, שליש". לפי נוסחה זו, מכל מחזור גיוס חרדי שליש יתגייסו לצבא, שליש ישרתו בשירות לאומי ושליש יקבלו פטור במסגרת הסדר "תורתו אומנותו".

לידיעה ב"הארץ"

לידיעה ב"ישראל היום"

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?