הקצנה בהר מירון

גשר לגברים בלבד בהילולת הרשב"י בל"ג בעומר

באתר גם נסלל "שביל טהרה", בניגוד לדעתם של רבנים רבים

ל''ג בעומר בקבר הרשב''י. צילום: Akiva, flickrל''ג בעומר בקבר הרשב''י. צילום: Akiva, flickr

לקראת ההילולה בקבר רבי שמעון בר יוחאי בהר מירון בל"ג בעומר, נבנה באתר גשר המוביל למקום שבו מודלקת אש על גג הקבר. בידיעה ב"הארץ" נכתב כי הגשר מיועד לגברים בלבד וכי הוא נבנה כדי למנוע מעבר של גברים בין נשים.

בניית הגשר החדש מסמלת צעד נוסף, בהקצנה באתר הדתי החשוב. בקבר רבי שמעון בר יוחאי (הרשב"י) מבקרים מדי שנה כמיליון וחצי איש. רק בכותל המערבי יש מספר רב יותר של מבקרים. באתר, כפי שפורסם לאחרונה ב"הארץ", מוקם גם "שביל טהרה" בעלות של מיליון שקל. השביל נסלל על פי דרישת חסידות "תולדות אברהם יצחק", אך בניגוד לדעתם של רבנים רבים.

תהליכי ההקצנה באתר מתרחשים דווקא על רקע ניסיונות של המדינה לתפוס חזקה במקום, למורת רוחם של פלגים קיצוניים בעדה החרדית ועמותות שבידיהן חזקה היסטורית באתר.

שר התיירות הודיע כי חברה ממשלתית ייעודית תסדיר בקרוב את הפעילות במתחם קבר הרשב"י

בשבוע האחרון פוזרו באתר פשקווילים, שבהם נטען כי בכוונת המדינה להפקיע את המקום.

שר התיירות, סטס מיסז'ניקוב, ביקר בקבר הרשב"י בחודש שעבר והודיע כי חברה ממשלתית ייעודית, "החברה לניהול אתר קרן הרשב"י בהר מירון", תסדיר בקרוב את הפעילות במתחם. לדבריו, מהשנה הבאה תועבר לידיה האחריות לתחזוקת האתר ולתפעולו וכן להילולת ל"ג בעומר.

למרות ניסיונותיה של המדינה לקבוע חזקה במקום, ממשיכות עמותות פרטיות שלפי ההערכה מגלגלות מיליוני שקלים, להפעיל באתר קופות צדקה. מרבית הכסף לקופות אלה נתרם בימי ההילולה.

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?