מי יחנך את החיילים

דו"ח המבקר: תחרות קשה בין הרבנות הצבאית לחיל חינוך

הרבנות הצבאית עוסקת בפעילות חינוכית בתחום הזהות היהודית, בחיל החינוך חוששים שמצב זה יבוא על חשבון עיסוק בערכים אחרים. בין שני הגופים אין תיאום

הרב הצבאי הראשי, תא''ל רפי פרץ. צילום: Alonnardi, wikipediaהרב הצבאי הראשי, תא''ל רפי פרץ. צילום: Alonnardi, wikipedia

פעילות החינוך בצבא אינה מוסדרת. עקב כך לא פעם פעילויות בתחום החינוך אינן באחריות חיל החינוך וחלקן נתונות לפרשנות של הרבנות הצבאית הראשית. מצב זה יוצר חיכוך מתמשך בין גופים שונים בצבא, כלומר בין חיל החינוך לרבנות הצבאית.

דו"ח מבקר המדינה שפורסם בשבוע שעבר, מצייר תמונה של אי תיאום ואי קבלת החלטות בכל הנוגע לחינוך בצה"ל. צוות בקרה שהוקם על פי הנחיית הרמטכ"ל כדי לעקוב אחר הסדרת הפעילות של הרבנות הצבאית וחיל החינוך הפסיק את פעילותו לאחר שלוש התכנסויות, בלי שהציג מסקנות.

הצוות, כותבת גילי כהן ב"הארץ", הוקם באישור הרמטכ"ל הקודם, גבי אשכנזי, בעקבות מאבקי כוחות בין קצין החינוך והנוער הראשי (קח"ר), תא"ל אלי שרמייסטר, לבין הרב הצבאי הראשי (רבצ"ר) הקודם, תא"ל אביחי רונצקי. המחלוקת בין הגופים נוגעת לפעילות חינוכיות בתחום הזהות הישראלית-היהודית והיא נמשכת גם היום.

הרב הצבאי הראשי לשעבר רונצקי אמר לאנשי המבקר, כי לפי תפיסתו, חיבור לתקופת המקרא ולצד ההיסטורי של הלאום

קצין חינוך ראשי: "קיום הוראת הרבצ"ר עלול לבוא על חשבון תכנים אחרים כגון הדמוקרטיה הישראלית, רוח צה"ל ומורשת קרב, שהם מרכיבי חובה בתכנית החינוך"

הישראלי, עד לתקופת האבות, ישפר את רמתם של החיילים. ב-2010 הוציא מחליפו של רונצקי, תא"ל רפי פרץ, הוראה תחת הכותרת "עקרונות בביצוע פעילות תודעה יהודית בצה"ל". בהוראה נקבע כי יחידות צה"ל מחויבות בפעילות חודשית נוספת בתחום התודעה היהודית.

במכתב ששלח בספטמבר 2010 אל בני גנץ, אז סגן הרמטכ"ל, טען קצין חינוך ראשי כי ההוראה הופצה באופן לא מתואם, וכי "קיום הוראת הרבצ"ר עלול לבוא עח"ש (על חשבון) תכנים אחרים כגון הדמוקרטיה הישראלית, רוח צה"ל ומורשת קרב, שהם מרכיבי חובה בתכנית החינוך". שרמייסטר ביקש להקפיא את ההוראה עד לדיון בה.

דובר צה"ל מסר בתגובה, כי "צה"ל בוחר בקפידה את מפקדיו ומכשיר אותם גם בסוגיות הנוגעות לתחום החינוך, ולצורך כך מוקצים משאבים רבים. חיל החינוך והנוער עוסק כל העת בהקניית כלים למפקדים בהכשרות ובהשתלמויות... אשר יסייעו להם לממש את תפקידם כמחנכים".

 לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?