אפליה ממוסדת

הצעת לפיד – המסוכנת ביותר

מכל ההצעות בעניין גיוס החרדים לצבא, אומר סמנכ"ל חדו"ש שחר אילן, ההצעה של לפיד היא היחידה המעניקה פטור לכל החרדים בני ה-18

אם תיושם התוכנית שהציע יאיר לפיד, היא תמסד את האפליה בין דם לדם ותביא קץ לצבא העם. כך אומר סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, בראיון בערוץ 1. "לפיד לא הציע תוכנית לגיוס חרדים,לפיד הציע תוכנית לפטור לחרדים", מוסיף אילן. "מכל ההצעות בעניין גיוס החרדים, ההצעה של לפיד היא המסוכנת ביותר. הוא מדבר, לפני הגיוס השווה לכולם, על חמש שנים שבהן כל בני ה-18 החרדים יקבלו פטור מלא. אם לפיד חושב שאחרי חמש שנים שבהן כל בני ה-18 החרדים יקבלו פטור מלא הוא יצליח לגייס אפילו חרדי אחד, אני חושב שהוא לא ריאלי במיוחד".

אילן מציין כי לפי מדד הדת והמדינה של חדו"ש, "בקהל הבוחרים של לפיד, היינו בין בוחרי קדימה, העבודה, בוחרי המרכז, יש בין 80% ל-90% תמיכה בשירות שווה לכולם. לא נראה שהבוחרים האלה יתמכו בחמש שנים שבהן כל בני ה-18 החרדים יקבלו פטור. הפרט הזה בתוכנית לפיד מעורר דאגה עצומה, אסור שהוא ייושם".

בראיון מתייחס אילן גם להצעות אחרות לגיוס החרדים לצבא. הוא אומר כי סיעת עצמאות "לקחה את העמדה הקיצונית ביותר. עצמאות מציעה מכסה של 400 תלמידי ישיבה בלבד. אפשר היה לראות את זה כעמדה הכי שוויונית בעניין השוויון בנטל, אלמלא העובדה שבראש עצמאות עומד אהוד ברק, שהוא אבי חוק טל. ואחרי שברק הבטיח ב-99' גיוס לכ-ו-ו-ו-ל-ם ולא גייס אפילו תלמיד ישיבה אחד, קצת קשה לקחת ברצינות את ההבטחה שלו ל-400 בשנה בלבד".

הוא מוסיף כי ההצעה המתונה ביותר היא של מפלגת העבודה ולפיה תיקבע מכסה של אחד מכל שני תלמידי ישיבות, ובסך הכל יינתן פטור ל-4,000 תלמידי ישבה בשנה. "זאת ללא ספק הצעה מרחיקת לכת. אני מוכרח לציין שלא ידוע לי אפילו על פוליטיקאי חרדי אחד שמוכן לקבל אפילו את ההצעה הכל כך נדיבה של שלי יחימוביץ' ויצחק הרצוג".

embed icon


איך תוכל לפעול?