האוטובוס לא בא

"מאהל התקועים": דרישה לתחבורה ציבורית בשבת בי-ם

המפגינים: דרוש אוהל כדי לחכות לאוטובוס בסופי שבוע. סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן: אין צדק חברתי בלי תחבורה ציבורית בשבת

''מאהל התקועים'' בירושליםמפגינים ב''מאהל התקועים'' בירושלים

עשרות רבות של מפגינים השתתפו בשבת בהקמת "מאהל התקועים" במרכז ירושלים, במחאה על סירובו של התחבורה ישראל כץ לאפשר תחבורה ציבורית בשבת בעיר. המאהל הוקם על ידי חדו"ש ופורום הצעירים "במה". בתחנת האוטובוס של רחוב שלומציון המלכה, בלב אזור הפאבים והמסעדות של ירושלים. הצורך בתחבורה ציבורית לאזור זה בסופי שבוע דחוף וחיוני.

במאהל נתלו כרזות בנוסח: "אביב הגיע – אוטובוס לא בא", "64 שנות עצמאות – עדיין מחכים לאוטובוס בסופ"ש", "עד מתי ניתקע בסופ"ש" ו"כץ – אתה מסכן אותנו". בחודשים האחרונים הפכה הקמת מאהלים לצורת המחאה המקובלת בחברה הישראלית. אבל לדברי המארגנים, "אין מתאים מאוהל כדי לתאר את ההמתנה לאוטובוסים בשבת. דרוש אוהל כדי לחכות לאוטובוס". הם הזכירו שבעבר פעלו בירושלים מוניות שירות וקראו לחדש את הפעלתן. לדבריהם, כמה קווי מוניות שירות היו מוציאים את צרכני התחבורה הציבורית בשבת מהעוצר בלי לפגוע באווירת השבת ובלי לעבור באזורים חרדיים.

שר התחבורה דורש מאיתנו לוותר על הרכבים הפרטיים ולעבור לתחבורה ציבורית. מי בדיוק יעשה כך בעוד התחבורה הציבורית מושבתת לחלוטין מדי שבוע?

סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, שחר אילן, אמר: "השר כץ, שמסרב להפעיל תחבורה ציבורית בשבת, מסכן את בני הנוער והצעירים. לבעלי האמצעים יש רכב והם מסתדרים. מי שזקוקים לתחבורה ציבורית הם החלשים ביותר, קשישים, מעוטי יכולת וצעירים. ממשלת ישראל מוכרת אותם למפלגות החרדיות תמורת כמה חודשי שלטון נוספים. אין צדק חברתי בלי תחבורה ציבורית בשבת".

תומר כהן, רכז הפעילות של פורום הצעירים "במה", הוסיף: "היום הוכח בצורה הברורה ביותר שהציבור החופשי והפלורליסטי, בירושלים ובכל הארץ, יילחם ולא ינוח עד שנקבל את הזכות אולי הכי בסיסית במדינה דמוקרטית – חופש התנועה בסופי שבוע. שר התחבורה, בצביעות ובזלזול, דורש מאיתנו לוותר על הרכבים הפרטיים ולעבור לתחבורה ציבורית. מי בדיוק יעשה כך מרצון בעוד התחבורה הציבורית מושבתת לחלוטין מדי שבוע?"איך תוכל לפעול?