חדו"ש ליועץ המשפטי לממשלה:

לבטל תקנה המתנה נישואים באשקלון בברית מילה

מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב: התקנה לא חוקית. אם הרב של אשקלון רוצה להחמיר, שיתפטר

חופה, צילום: TheYoYoMan, flickrחתונה (צילום אילוסטרציה). באשקלון מתנים רישום לנישואים בכך שהחתן יהיה נימול. צילום: TheYoYoMan, flickr

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, פנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה ויינשטיין, כדי שיורה לרב הראשי האשכנזי של אשקלון יוסף חיים בלוי לבטל תקנה המתנה רישום לנישואין בכך שהחתן נימול.

לדברי רגב, "מדובר בתקנה בלתי חוקית. אם ברצונו של בלוי לחדש חומרות – יוכל לעשות זאת אם ייאות לוותר על משרתו, ויפה שעה אחת קודם". העתק של המכתב נשלח גם למבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס.

את התקנה חשף בלוי בערב פסח, בפאנל של רבנים שארגן ביטאונה של דגל התורה, "יתד נאמן". לדבריו, "אנו תיקנו תקנה ברבנות אשקלון, יחידה מסוגה בארץ, שחתן הבא להירשם לנישואין – אם לא נימול עדיין עליו לעבור ברית לפני הנישואין". בלוי אמר בשיחה, בין השאר: "לפני כעשרים שנה, עם גל העלייה הגדול מברית המועצות, זכינו לקרב רבים לאבינו שבשמים.

עצם העמדת השאלה בדבר קיום מצוות ברית המילה חודרת שלא כדין לפרטיותו של אדם

שלחנו בנות לסמינרים ובחורים לישיבות, עזרנו להם בשידוכים ובהעמדת בתים של תורה, וברוך ד' רואים היום את הפירות ויש נחת. שלחנו מאות אנשים מבוגרים לעשות ברית מילה".

רגב כותב כי התקנה של בלוי "פוגעת פגיעה קשה בחירות הנישואין". זאת, אף מעבר לפגיעה שבעצם הענקת המונופול על הנישואים בישראל לרבנות הראשית.

לדבריו, "לא למותר לציין את פסלותה של עצם העמדת השאלה בדבר קיום מצוות ברית המילה החודרת שלא כדין לפרטיותו של אדם, עוסקת ברבדים אינטימיים שלא ראוי כי המדינה ושלוחיה תעסוק בהם וחוסר הסבירות הקיצוני שבהעמדתה במרכז הליכי הרישום לנישואין בולט בעליל".

לידיעה על הפאנל של "יתד נאמן" באתר "חדשות יהודיות"איך תוכל לפעול?