שוויון בגיוס

הרמטכ"ל קורא להרחיב את גיוס החרדים

גם הרמטכ"ל הקודם, גבי אשכנזי, וראש הממשלה, בנימין נתניהו, תומכים בגיוס יותר חרדים לצבא

הרמטכ''ל בני גנץ. צילום: דובר צה''ל, flickrהרמטכ''ל בני גנץ. צילום: דובר צה''ל, flickr

אם בעקבות פסילת חוק טל על ידי בג"ץ יימצא הסדר אחר לגיוס החרדים, צה"ל יוכל לקלוט חיילים חרדים נוספים. כך אומר הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, בראיון לעמוס הראל ב"הארץ". עם זאת, גנץ מבקש שלא לטפח ציפיות מוגזמות בנוגע למשמעות השינוי בהסדר הגיוס. "אתה לא מצפה שמחר בבוקר אפתח עוד שתי חטיבות חיר"מ (חי"ר מעולה) כתוצאה מזה. אבל אני חושב שצריך לראות איך מרחיבים את היקף השירות ופותחים עוד מסלולים", אמר.

לדבריו, יחידות לחרדים בלבד צריכות להיות הסדר בשוליים. צה"ל והממשלה צריכים לפתח מסלולים נוספים, שבאמצעותם אפשר יהיה לעשות שימוש אפקטיבי יותר בחיילים חרדים. הרמטכ"ל גם ביקש להפחית את דאגותיהם של הורים חרדים מפני עתידם של ילדיהם, אם יתגייסו לצה"ל. לדבריו, הפתרון הרצוי לגיוס יאפשר לצה"ל עדיפות ראשונה לבחירת המיועדים לגיוס. צעירים שהצבא אינו זקוק להם יופנו לשירות לאומי או אזרחי.

נתניהו הבטיח כי חוק טל יוחלף על מנת "שתהיה חלוקה שוויונית יותר, צודקת יותר, הוגנת יותר במדינת ישראל"

גם קודמו של גנץ, גבי אשכנזי, תומך בגיוס חרדים. ב-ynet נכתב כי אשכנזי השתתף בהשקת הקמפיין "שירות לכולם" בגן הוורדים בירושלים. הוא היה ראשון החותמים על עצומה הקוראת לחוקק חוק חדש, שיסדיר את סוגיית גיוס החרדים. "העיקרון צריך להיות מיושם – כל אחד צריך לשרת את המדינה", אמר אשכנזי. הוא קרא לקבוע מכסה של תלמידי ישיבות, שימשיכו ללמוד תורה במקום לשרת.

בישיבת הממשלה אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי חוק טל יוחלף על מנת "שתהיה חלוקה שוויונית יותר, צודקת יותר, הוגנת יותר במדינת ישראל לכל אזרחיה, ערבים ויהודים כאחד". לדבריו, "נעשה זאת בדרך אחראית שאינה משסה ציבור בציבור".

לידיעה על דברי גנץ

לידיעה על דברי אשכנזי

 לידיעה על עמדת נתניהואיך תוכל לפעול?