בעקבות הפיגוע בטולוז

עיריית ירושלים הקצתה מקלט לבית כנסת בקרית היובל

ראש העירייה, ניר ברקת, החליט להקצות את המקלט לקהילה החרדית הצרפתית בשכונה, ששלושה מבניה נרצחו בטולוז במרס

לוח מודעות בקרית היובל. צילום: זאב זמיר, pikiwiki.org.ilלוח מודעות בקרית היובל (צילום אילוסטרציה). צילום: זאב זמיר, pikiwiki.org.il

מקלט בשכונת קרית היובל בירושלים יוקצה לבית כנסת שישרת את הקהילה החרדית הצרפתית בשכונה. עיריית ירושלים אישרה לאחרונה החלטה ברוח זאת, אבל ההחלטה לא אושרה בוועדת הקצאות ציבורית כנדרש. האישור להקצות את המקלט לבית כנסת של העדה החרדית הצרפתית ניתן בעקבות הפיגוע בטולוז במרס.

ועדת העירייה דנה בבקשה להקצות את המקלט לקהילה החרדית בעקבות ביקור תנחומים של ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, בבית משפחת סנדלר בקרית היובל. שלושה מבני המשפחה נרצחו בפיגוע בחודש שעבר בטולוז. בידיעה ב-nrg נכתב כי ברקת נימק את הצורך בהקצאת מקלט לצרפתים בכך שהאבלים זקוקים בדחיפות למרכז שיוכלו להתכנס בו. חברי סיעת מרצ ורחל עזריה מסיעת ירושלמים היו היחידים שהתנגדו להצעה.

שמואל מרציאנו, גבאי בית הכנסת של העולים מצרפת בקריית היובל, מטיל ספק בסיכוי להוציא את ההחלטה אל הפועל. "היו דיבורים על כך שאולי הרצח של (הרב) יונתן סנדלר יעזור לרכך את המתנגדים, אבל זה לא סגור. עד שאני לא רואה את המפתחות אני לא מאמין, כבר שבענו הבטחות".

המינהל הקהילתי הביע התנגדות נחרצת להצעה בהצבעה הקודמת, אבל הפעם שינה את עמדתו. מנהל המינהל הקהילתי,

פרופ' דני מנדלר: אותם דתיים, שברקת טוען שהם מסורתיים וציונים, פתחו בעבר בית כנסת לא חוקי בשכונה, והוא נסגר בצו בית משפט

מיכאל בן אבי, מסביר: "ראיתי שמדובר באוכלוסייה של עולים מצרפת, דתיים-לאומיים. הם מבקשים מקום לפעילות, ואין לי מקום לתת להם. זה יהיה מרכז פעילות ויהיו בו לימודים, חוגים ומשחקים. בשישי-שבת הם יתפללו שם".

פרופ' דני מנדלר, תושב קרית היובל וחבר תנועת "קרית יובל חופשית", תוקף את ההחלטה. "המקלט נועד במקור לפעילות לקידום נוער, ולאחרונה ביקשה אותו קבוצת צעירים מקרית היובל", אומר מנדלר. "אותם דתיים, שברקת טוען שהם מסורתיים וציונים, פתחו בעבר בית כנסת לא חוקי בשכונה, והוא נסגר בצו בית משפט. אותה קבוצה, שרובה מורכבת מחרדים שעלו מצרפת, הגרים בעיקר בבית וגן, ניצלה כעת ניצול ציני ביותר את הרצח הנוראי בטולוז, כדי לסחוט מברקת הבטחה להקים להם בית כנסת בקרית היובל".

מעיריית ירושלים נמסר: "מועצת העירייה קיבלה את המלצת המינהל הקהילתי לאשר את הקצאת המקלט עבור בית הכנסת דרכי אליהו, אשר הוקם לפני כמה שנים על ידי חברי הקהילה הצרפתית-דתית הגדולה המתגוררת בשכונה בעשר השנים האחרונות. הקהילה פעלה עד כה ללא מבנה, וחברי הקהילה פנו לעירייה בבקשה להקצות עבורם מבנה שישמש לצורכי הקהילה".

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?