האשה נעלמה

לדרישת חרדים: להטוטן הוריד מתנדבת מהבמה

בהופעה במודיעין בחול המועד פסח ביקשה אשה חרדית כי קטע שבו השתתפה מתנדבת יבוצע בעזרת מתנדב. הלהטוטן נענה לבקשה, בקהל מחו על הדרת נשים

פארק ענבה במודיעין. צילום: Avi1111, wikipediaפארק ענבה במודיעין. צילום: Avi1111, wikipedia

להטוטן שהופיע במודיעין בחול המועד פסח נאלץ להוריד מהבמה צעירה שהתנדבה להשתתף במופע, לדרישתם של חרדים. ההופעה התקיימה בפארק ענבה במודיעין, לפני תושבים חילונים, דתיים וחרדים. באחד הקטעים במופע ביקש הלהטוטן, רפי ויטיס, ממתנדבת לסייע לו.

לפי דיווח של אילן ליאור ב"הארץ", מיד כשהמתנדבת הצעירה עלתה לבמה ניגשה אל ויטיס אשה חרדית, שאמרה לו כי שיתוף הפעולה עם אשה מפריע לרבים בקהל וביקשה ממנו להחליף אותה בגבר. לאחר השתהות קלה נענה הלהטוטן לבקשה. המתנדבת ירדה מהבמה והוא ביקש מגבר לעלות במקומה.

כמה מהצופים מחו על ההחלטה. המופע נקטע והתחדש רק לאחר כמה דקות. עם תום המופע ניגשו חלק מהצופים אל הלהטוטן והתלוננו על הדרת נשים.

אבי אלבז, יו"ר עמותת מודיעין חופשית, מוחה על הכפייה הדתית בעיר. "הסיפור עם הלהטוטן לא קרה במודיעין עילית, ברמת בית שמש, או בעיר חרדית אחרת", הוא אומר. "זו חוצפה בלתי רגילה מצד אנשים חרדים שבאים לבלות בעיר חילונית,

מי שלא מתאים לו לבוא לפה, ולראות הופעה של נשים, שלא יבוא

לדרוש דרישות כאלה. מי שלא מתאים לו לבוא לפה, ולראות הופעה של נשים, שלא יבוא", אומר אלבז.

ויטיס אומר כי נקלע לסיטואציה בעייתית וקיבל החלטה במהירות, בלי כוונה לפגוע באיש. ככל שזה תלוי בו, הוא אומר, היה מעדיף לשלב נשים במופע. לדבריו, במופע ניגשה אליו אשה חרדית וביקשה לא לשתף נשים בהופעה. "החלטתי להתחשב בבקשתה ולבצע את הפעלול הזה במופע בעזרת מתנדב ולא מתנדבת. כל כוונתי היתה להתחשב בחרדים וללא שום רצון לפגוע במישהו".

עיריית מודיעין מסרה בתגובה: "מיד כשנודע למנהל תחום תרבות ואירועים על האירוע הוא בא למקום ונתן הוראה חד-משמעית שדבר כזה לא יקום ולא יהיה, וההופעה נמשכה במתכונתה הרגילה".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?