הדרת לא-אורתודוקסים

בתי מלון מסרבים לקיים מניינים רפורמיים וקונסרבטיביים

ראשי התנועה המסורתית והתנועה ליהדות מתקדמת מוחים על אפליה של תיירים לא-קונסרבטיבים

יזהר הס, מנכ''ל התנועה המסורתית בישראליזהר הס, מנכ''ל התנועה המסורתית בישראל. מכתב לשר התיירות ושר התפוצות 

תיירים רפורמים וקונסרבטיבים שמבקשים לקיים מנייני תפילה בבתי המלון שבהם הם מתאכסנים בישראל מופלים לרעה, לטענת נציגי הזרמים הלא אורתודוקסיים בישראל.

מנכ"ל התנועה ליהדות מתקדמת, גלעד קריב, ומנכ"ל התנועה המסורתית, יזהר הס, שלחו לשרים מכתב שלפיו במלונות רבים מסרבים להקצות אולם תפילה או ספר תורה לאורחים רפורמים וקונסרבטיביים. אורחים אורתודוקסים, לעומת זאת, נהנים משירותים אלה באופן טריוויאלי.

במכתב לשר התיירות, סטס מיסז'ניקוב, ולשר ההסברה והתפוצות יולי אדלשטיין, כותבים קריב והס: "יחס זה מעליב ומשפיל. רובו ומניינו של העם היהודי איננו אורתודוקסי, כי אם רפורמי וקונסרבטיבי... והנה הם מגיעים למלון בישראל כדי ללמוד שיהדותם – זו שהביאה אותם לבקר בארץ, לאהוב אותה – זוכה לביזוי, ראויה להסתרה". השניים מציינים כי בחלק מבתי המלון מנמקים את האפליה בחשש כי תישלל מהם הכשרות

הס: ברצותו ייטול המשגיח את תעודת הכשרות ויותיר את בעלי המלון אובדי עצות. זוהי סחיטה, אולי אפילו סחיטה באיומים

מטעם הרבנות המקומית. הם מדגישים, כותב קובי נחשוני ב-ynet, כי "מדובר בחריגה בוטה מסמכות שאין לה כל בסיס חוקי".

הס אמר גם: "המונופול בכשרות מעניק למשגיחים כוח אדיר. ברצותו ייטול המשגיח את תעודת הכשרות ויותיר את בעלי המלון אובדי עצות. זוהי סחיטה, אולי אפילו סחיטה באיומים. מסתבר שמשגיחי הכשרות הם המנהלים האמיתיים של המלונות בישראל".

מאגף הכשרות ברבנות הראשית נמסר בתגובה, כי אין הנחיה המתנה את תעודת הכשרות בהדרת רפורמים וקונסרבטיבים. לדברי האגף, ייתכן שמדובר ברבנויות מקומיות הנוהגות כך.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?