פריימריז דת ומדינה

מופז מאמין בהסכמות עם החרדים, לבני כבר לא

בכנס של השדולה הפלורליסטית הציגו המועמדים לראשות קדימה את עמדותיהם בתחום הדת והמדינה. לבני: סטטוס קוו זה לא ערך. מופז: המדינה ממשיכה לשלם לחרדים מנימוקים פוליטיים. צריך שמישהו יתקדם אתם בתהליך שיש בו הסכמות

יו''ר האופוזיציה ח''כ ציפי לבני בכנס במרכז האוניברסיטאי באריאל. 30.12.2010. צילום: איציק אדרי, דוברות קדימה. Flickr.יו''ר האופוזיציה ח''כ ציפי לבני בכנס במרכז האוניברסיטאי באריאל. 30.12.2010. צילום: איציק אדרי, דוברות קדימה. Flickr.

יומיים לפני פתיחת הקלפיות בפריימריז בקדימה, הופיעו ציפי לבני ושאול מופז בכנס של השדולה הפלורליסטית ודיברו על סוגיות דת ומדינה. לבני הבהירה כי לדעתה אין מקום לפשרות עם החרדים. "סטטוס קוו זה לא ערך", אמרה. "יש דברים שהיו תקפים עם הקמת המדינה וצריך לדון עליהם מחדש. כשאומרים אחדות, המשמעות היא שצריך הסכמות של כולם בשביל לקבל החלטה, כלומר מדובר במתן זכות וטו לקבוצות קטנות שהשתלטו על סדר היום ולא מאפשרות לרוב הציוני במדינה לקבל את ההחלטות שהוא רוצה".

מופז, נכתב ב"הארץ", הבהיר כי לדעתו יש סיכוי להשיג הסכמה. הוא קרא לעצור את הסחף, שמביא לכך שאזרחים רבים אינם עובדים ואינם משרתים בצבא, אך אמר שיש לעשות זאת בהסכמה. "הכמיהה לעבודה, גם בקרב ערביי ישראל וגם בקרב החרדים, הולכת וגדלה", אמר יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. "החרדים מבינים שאם לא יתחילו ללמוד לימודי ליבה ולא ישרתו בצבא, הם ימשיכו לחיות בעוני. המדינה ממשיכה לשלם להם מנימוקים פוליטיים. צריך שמישהו יקום, ידבר אתם ויתקדם אתם בתהליך שיש בו הסכמות אבל יש בו גם החלטות".

לבני: לא יכולים לתת זכות וטו לקבוצה שאין סיכוי שבעולם שהיא תהיה שותפה לאמירה שכל בן 18 עושה שירות

שחר אילן, סמנכ"ל חדו"ש, כותב בבלוג "משגיח כשרות" כי לבני אמרה בעניין זה: "לא יכולים לתת זכות וטו לקבוצה שאין סיכוי שבעולם שהיא תהיה שותפה לאמירה שכל בן 18 עושה שירות. יש פרק זמן קצר שבו נוכל לקבל את ההכרעות. המלה הסכמה הפכה להיות תחליף לאימפוטנציה ולמתן זכות וטו לחלקים קטנים בחברה".

בסוגיית השוויון בנטל הבטיח מופז, "אם תהיה הפגנה בקיץ בנושא חוסר השוויוניות בחלוקת הנטל, זו תהיה אם כל ההפגנות. לא 300 אלף איש, אלא הרבה יותר... אני אניח הצעת חוק שאנחנו עובדים עליה כבר קרוב לשנה. והחוק הזה אומר (שכולם עושים) שירות צבאי או שירות אזרחי... החרדים מבינים שאם הם לא יתחילו ללמוד ליבה, הם לא יילכו לאוניברסיטאות ולא יילכו לצה"ל הם ימשיכו לחיות בעוני ואביונות".

לידיעה ב"הארץ"

לפוסט ב"משגיח כשרות"איך תוכל לפעול?