חוק טל – התחליף

ברק מציע: מכסה של 400 עילויים בשנה

בישיבה של ועדת החוץ והביטחון בכנסת הציג שר הביטחון את טיוטת הצעת החוק לשירות חובה לכל

שר הביטחון, אהוד ברק בכנס לעתיד העם היהודי בירושלים. 20.10.10 .צילום: אביר סולטן, פלאש 90שר הביטחון, אהוד ברק, בכנס בירושלים. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

שר הביטחון, אהוד ברק, הציג לחברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת את עקרונות טיוטת הצעת החוק המגובשת במערכת הביטחון, שנועדה להנהיג שירות חובה לכל.

ברק אמר כי אחרי עשר שנים שבהן ניתנה לתלמידי הישיבות דחיית שירות לפי חוק טל, אפשר לקבוע בצורה נחרצת כי החוק לא עמד בציפיות. לדבריו, החוק לא שינה את המצב מיסודו ולא הוביל לשינוי הנדרש בכל הקשור לשוויון בנטל ולהגדלת מעגל המשתתפים בחובות אזרחיות. בעקבות החלטת בג"ץ, שפסל את חוק טל, יש לחוקק במהירות חוק חדש שייצור שוויון בנטל בחברה הישראלית.

ברק הציג לחברי הוועדה את עקרונות היסוד שעליהם מבוססת הצעת חוק שהורה לגבש במערכת הביטחון. באתר ערוץ 7 נכתב כי בבסיס הצעת החוק תינתן עדיפות לצה"ל. הצבא יוכל לבחור את האנשים המתאימים לו וחיילים יקבלו תגמול משמעותי, שיאפשר להם השכלה גבוהה ורכישת מקצוע.

כדי לשמר את עולם הלימוד היהודי תיקבע מכסה כוללת של כ-2,000 עד 3,000 עילויים, שיוכלו להמשיך בלימוד תורה במסגרת הסדר "תורתו אומנותו"

שר הביטחון ציין שכדי לשמר את עולם הלימוד היהודי תיקבע מכסה כוללת של כ-2,000 עד 3,000 עילויים, שיוכלו להמשיך בלימוד תורה במסגרת הסדר "תורתו אומנותו". מכאן, שבכל שנה יידחה שירותם של כ-400 תלמידי ישיבות. שאר תלמידי הישיבות ישתלבו בשירות אזרחי לאומי. בהמשך הם יוכלו להצטרף למעגל התעסוקה במשק.

בישיבה התייחס שר הביטחון גם להתמודדות עם איומים אסטרטגיים. לדבריו, בימים אלה מנסים ראש הממשלה, שר האוצר ושר הביטחון למצוא מענה לחוסרים במערכת הביטחון כדי להעמיד משאבים שיאפשרו את בניין הכוח וכשירותו.

לידיעה באתר ערוץ 7איך תוכל לפעול?