בהוראת הבד"ץ

מסעדה לא תעסיק מלצריות בשעה שמבקרים בה אברכים

"היימישע עסין", מסעדה בבעלות חרדית, נדרשת לא להעסיק מלצריות בשעות הלילה בימי חמישי, כדי לא לאבד את ההכשר של בד"ץ אגודת ישראל

פקחי הרבנות הראשית בודקים תעודת כשרות בדוכן בפסטיבל טעמים ברובע היהודי בירושלים. 28.03.2011. צילום: רובין סלבדורי, פלאש 90פקחים בודקים תעודת כשרות בדוכן ברובע היהודי בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: רובין סלבדורי, פלאש 90

מסעדת "היימישע עסין" בשכונת רחביה בירושלים תגביל את שעות ההעסקה של נשים העובדות בה, כדי להיענות לדרישת משגיחי הכשרות שלה. המסעדה, שבעליה חרדים, פועלת בהשגחת מערך הכשרות של בד"ץ אגודת ישראל. היא הודיע כי לא תעסיק מלצריות ביום חמישי בלילה, מפני שבשעות אלה מבקרים בה בחורי ישיבות רבים.

המסעדה, שמגישה אוכל יהודי מזרח אירופי, מעסיקה מאז היווסדה מלצריות המופיעות בלבוש צנוע. לאחרונה, כותב יאיר אטינגר ב"הארץ", העלו חרדים טענה כי העסקת הנשים יוצרת בעיה בשעות שבהן פוקדים את המסעדה תלמידי ישיבות. בעלי המסעדה, חיים ספרין, אומר כי קנאים ש"עינם צרה בהצלחת המקום" לחצו על משגיחי הכשרות ואלה הורו לו להפסיק להעסיק נשים ביום חמישי בלילה.

בד"ץ אגודת ישראל הוא גוף פרטי, המעניק למסעדה הכשר למהדרין, בנוסף על ההשגחה של הרבנות הראשית לירושלים.

בעקבות ההחלטה להגביל את שעות ההעסקה של נשים קורא ארגון ישראל חופשית להחרים את המסעדה

הדרישה שלא להעסיק נשים חריגה, אולם גופי כשרות שוללים דרך שגרה תעודות הכשר או מאיימים בשלילתן מסיבות שאין להן נגיעה ישירה לכשרות המזון: חילול שבת, זהות דתית ורוחנית של הבעלים ועוד.

בעקבות ההחלטה להגביל את שעות ההעסקה של נשים קורא ארגון ישראל חופשית להחרים את המסעדה ומתכוון להפגין מולה. ספרין אומר כי למרות הוראת הבד"ץ, בכוונתו למצוא את דרך המלך, שתאפשר לו להמשיך להעסיק במקום נשים כל ימות השבוע. בעלי המסעדה מוסיף, כי הוא מעניק שירות לאוכלוסייה מגוונת, כולל חילונים ולא-יהודים.

"דיברתי עם הבד"ץ", אומר ספרין. "בהתחלה הדרישה שלהם היתה יותר תקיפה, אבל הסברתי להם שלמעלה מ-60% מהקליינטים שלי הן נשים וצריך לתת שירות לכולם... אני מאמין שבסוף נמצא את דרך המלך וגם מלצריות יעבדו ביום חמישי".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?