פתרון דיור חרדי

בבית שמש מתוכננות למעלה מ-20 אלף דירות לחרדים

העירייה וועדת התכנון והבנייה אישרו תוכניות לבניית אלפי דירות – המיועדות לאוכלוסייה החרדית בלבד

ראש עיריית בית שמש, משה אבוטבול, צילום: Atbannett, wikipediaראש עיריית בית שמש, משה אבוטבול, צילום: Atbannett, wikipedia

למעלה מ-300 מתושבי בית שמש הפגינו ביום ראשון, בשעה שוועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה דנה בערר שהגישו נגד תוכנית בנייה בעיר. הערר הוגש נגד תוכנית לבנייה של 1,800 דירות לציבור החרדי בשכונת רמת בית שמש ג2.

עורך הדין רפי אטינגר, שמייצג את התושבים בהליך, אמר: "התוכנית נולדה בחטא. היא פרי משותף של השלטון המרכזי והשלטון המוניציפלי ונרקמה במוצהר כדי לייעד, ללא סמכות, את רמת בית שמש ג2, כמו את יתר עתודות הקרקע בבית שמש, לאוכלוסייה חרדית בלבד".

בשכונה המתוכננת, נכתב ב-"TheMarker", ייבנו בתים של ארבע עד שבע קומות. הדירות מתוכננות למשפחות של 5.5 נפשות בממוצע. מתוכננים בה מוסדות ציבור המיועדים בעיקר למגזר החרדי, כמו בתי כנסת, מקוואות ומעונות יום. עו"ד אטינגר דורש בשם התושבים שלא תוקצה מראש שכונה שלמה לציבור ספציפי, מתוך הדרת שאר הציבור בעיר. "התושבים מרגישים שהבית שלהם בסכנה", המשיך עו"ד אטינגר, "... מפני דחיקת כל הציבורים הלא חרדיים החוצה מהעיר".

התוכנית החדשה מצטרפת לתוכניות אחרות המקודמות בעיר לטובת הציבור החרדי, מתוך התעלמות מהמיעוט הדתי-הלאומי והחילוני. ברמת בית שמש ג1 מקודמת תוכנית לבניית כ-2,000 דירות. ברובע ד' מתוכננת בנייה של כ-13,000 יחידות דיור וברובע ה' מתוכננות כ-5,100 דירות למגזר החרדי.

לפי נתונים של קבוצת תגר מבית שמש, 90% מהתחלות הבנייה בעיר בשנים האחרונות יועדו לציבור החרדי

לפי נתונים של קבוצת תגר מבית שמש, 90% מהתחלות הבנייה בעיר בשנים האחרונות יועדו לציבור החרדי. מאז 1988 עד 2011 נבנו 7,300 יחידות דיור לציבור החרדי, לעומת 979 דירות בלבד שנבנו לציבור הכללי. מספר הצעירים (תושבים עד גיל 29) שנטשו את העיר עלה מ-1,536 ב-2008 ל-1,812 ב-2010.

בשבוע שעבר פנתה האגודה לזכויות האזרח למינהל מקרקעי ישראל בבקשה לבטל את זכייתן של שתי עמותות במכרז לשיווק כ-200 דירות ליהודים דתיים בלבד, בניגוד להוראות החוק. עו"ד גיל גן-מור מהאגודה לזכויות האזרח אומר כי מדובר באפליה פסולה במכרז שיועד להרחיב את היצע הדיור לכלל הציבור.

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה מחוז ירושלים במשרד הפנים אישרה תוכניות לשתי שכונות בדרום מזרח בית שמש, שבהן ייבנו 5,300 יחידות דיור בסך הכל. שר הפנים, אלי ישי, הנחה לזרז את הליכי אישור התוכניות. באתר "לדעת" מצוין כי בשבוע שעבר אישרה עיריית בית שמש את התוכנית להקמת שכונת רמת בית שמש ה', הכוללת למעלה מ-5,000 יחידות דיור.

ישי בירך על אישור התוכניות ואמר כי הן יסייעו לפתרון מצוקת הדיור בישראל. שר הפנים הורה לזרז את הליכי התכנון והבנייה, כדי שאפשר יהיה להתחיל בשיווק הדירות בהקדם האפשרי.

לידיעה ב-"TheMarker"

לידיעה ב"לדעת"איך תוכל לפעול?