מכות בבית הכנסת

אברכים הכו את עורך "העדה" לשעבר

שמואל חיים פפנהיים הותקף בערב שבת בבית שמש, בעקבות ראיון שבו אמר, "ניסיונות הרבנים להחזיר את הגלגל לאחור מועדים להיכשל"

ישיבת תולדות אהרון במאה שערים בירושלים. חסידות תולדות אהרון היא מהגופם המובילים של פלג העדה החרדית האנטי ציוני. צילום: יוסי זמיר פלאש 90.ישיבת תולדות אהרון בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: יוסי זמיר פלאש 90

שמואל חיים פפנהיים, שהיה עורך העיתון "העדה" והדובר הלא רשמי של העדה החרדית, הותקף בערב שבת על ידי כמה אברכים. פפנהיים הותקף כשבא להתפלל בבית המדרש של חסידות תולדות אהרון בשכונת נחלה ומנוחה בבית שמש.

באתר "בחדרי חרדים" נכתב כי האברכים זעמו על פפנהיים בעקבות ראיון שהעניק ל"הארץ", שבו התייחס לשתי סוגיות מרכזיות העומדות על סדר היום הציבורי: הדרת הנשים מהאוטובוסים ושילוב חרדים בעבודה. פפנהיים אמר, בין השאר: "ניסיונות הרבנים להחזיר את הגלגל לאחור מועדים להיכשל".

על מכתבו של הרב יוסף שלום אלישיב, שיצא נגד מסלולי הגיוס וההשתלבות של חרדים במוסדות אקדמיים, אמר פפנהיים: "אני לא רואה אף סטודנט במכללה חרדית עוזב את הלימודים. זה כבר לא יעזור. גם אם משה רבנו ייצא מקברו ויגיד לא ללמוד באוניברסיטה – זה לא יעזור..."

שני אברכים העיפו את השטריימעל מראשו של פפנהיים. אברך נוסף הכה אותו בכל חלקי גופו ואברך שלישי שבר את משקפיו

האברכים דרשו מפפנהיים לעזוב את בית הכנסת. הוא סירב והם החריפו את הטון וצעקו, "אתה שייגעץ, אפיקורס, צא טמא" וכדומה. פפנהיים עמד בסירובו לעזוב את המקום והאברכים תקפו אותו פיזית. פפנהיים נאחז בארון הספרים, אבל ההתקפה נעשתה אלימה יותר: שני אברכים העיפו את כובע השבת (השטריימעל) מראשו של פפנהיים. אברך נוסף הכה אותו בכל חלקי גופו ואברך שלישי שבר את משקפיו.

פפנהיים יצא מבית הכנסת מוכה וחבול, אבל חזר לאחר דקות מעטות. האלימות נמשכה והוא הוכה בשנית. אחד המתפללים בבית הכנסת סיפר: "אחרי שהוא הוכה כמה פעמים, הוא יצא ולא חזר גם בשבת בבוקר".

מועצת חסידות תולדות אהרון תדון בהרחקתם הזמנית של האברכים שתקפו את פפנהיים.

לידיעה ב"בחדרי חרדים"איך תוכל לפעול?